factograf
EU
Sign in

Ledringhem

Ledringhem

Key facts

biztanleria611
azalera7,01km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera11m
honako erakunde administratiboan dagoNord
All data from the card 9
Izen ofiziala
Ledringhem
Jatorrizko izena
Ledringhem
Posta kodea
59470
Koordenatuak
50°51′17″N 2°26′27″E / 50.8547°N 2.4408°E
Azalera
7,01 km²
Altitudea
11 m, 26 m eta 21 m
Mugakideak
Esquelbecq, Wormhout, Zegerscappel, Zermezeele eta Arnèke
Biztanleria
611 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
87 bizt/km²

Ledringhem Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 611 biztanle zituen 7 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Esquelbecq, Wormhout, Zegerscappel, Zermezeele eta Arnèke.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Ledringhem
Arnèke (3,3 km)
Zermezeele (3,4 km)
Esquelbecq (3,6 km)
Wormhout (3,8 km)
Hardifort (4,9 km)
Ochtezeele (5,0 km)
Oudezeele (5,2 km)
Zegerscappel (5,4 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 748 mm-koa da, urtarrilean 12,7 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Steenvoorde udalerrian dago, 9,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 727,8 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM59580003">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Steenvoorde », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_59580003.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,4 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM59580003" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,6 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (17,8 °C) eta hotzena urtarrila (4,2 °C). Urteko prezipitazioa 731 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (83 mm) eta lehorrena apirila (41 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,29 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,9 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (12,1 °C) eta hotzena 1963 (8,2 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Ledringhem)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.2 4.6 6.8 9.5 12.9 15.8 17.8 17.7 14.7 11.3 7.5 4.8 10.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 56 49 48 41 52 57 63 69 65 70 83 80 731
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,9 °C).
1959: 10,7 °C (+0,78 °C)1960: 10,0 °C (+0,15 °C)1961: 10,5 °C (+0,58 °C)1962: 8,9 °C (−1,03 °C)1963: 8,2 °C (−1,66 °C)1964: 9,7 °C (−0,16 °C)1965: 9,3 °C (−0,58 °C)1966: 10,1 °C (+0,18 °C)1967: 10,1 °C (+0,22 °C)1968: 9,4 °C (−0,47 °C)1969: 9,8 °C (−0,12 °C)1970: 9,9 °C (+0,01 °C)1971: 10,0 °C (+0,10 °C)1972: 9,6 °C (−0,33 °C)1973: 10,2 °C (+0,27 °C)1974: 10,4 °C (+0,49 °C)1975: 10,2 °C (+0,26 °C)1976: 10,5 °C (+0,56 °C)1977: 10,1 °C (+0,18 °C)1978: 9,6 °C (−0,29 °C)1979: 9,4 °C (−0,49 °C)1980: 9,9 °C (−0,02 °C)1981: 10,1 °C (+0,18 °C)1982: 10,5 °C (+0,65 °C)1983: 10,5 °C (+0,61 °C)1984: 10,1 °C (+0,20 °C)1985: 9,3 °C (−0,60 °C)1986: 9,6 °C (−0,27 °C)1987: 9,7 °C (−0,23 °C)1988: 10,2 °C (+0,32 °C)1989: 10,6 °C (+0,69 °C)1990: 10,7 °C (+0,85 °C)1991: 9,3 °C (−0,57 °C)1992: 10,2 °C (+0,29 °C)1993: 9,7 °C (−0,21 °C)1994: 10,6 °C (+0,75 °C)1995: 10,6 °C (+0,69 °C)1996: 8,8 °C (−1,12 °C)1997: 10,3 °C (+0,40 °C)1998: 10,4 °C (+0,48 °C)1999: 10,8 °C (+0,88 °C)2000: 10,7 °C (+0,82 °C)2001: 10,4 °C (+0,54 °C)2002: 10,8 °C (+0,92 °C)2003: 10,5 °C (+0,62 °C)2004: 10,6 °C (+0,71 °C)2005: 10,9 °C (+1,02 °C)2006: 11,2 °C (+1,27 °C)2007: 11,2 °C (+1,27 °C)2008: 10,9 °C (+0,97 °C)2009: 10,7 °C (+0,82 °C)2010: 9,5 °C (−0,37 °C)2011: 11,3 °C (+1,40 °C)2012: 10,1 °C (+0,22 °C)2013: 9,9 °C (0,00 °C)2014: 11,6 °C (+1,75 °C)2015: 11,1 °C (+1,17 °C)2016: 11,0 °C (+1,06 °C)2017: 11,4 °C (+1,49 °C)2018: 11,3 °C (+1,45 °C)2019: 11,4 °C (+1,48 °C)2020: 12,0 °C (+2,11 °C)2021: 10,8 °C (+0,92 °C)2022: 12,1 °C (+2,22 °C)2023: 12,1 °C (+2,22 °C)2024: 11,9 °C (+2,04 °C)2025: 11,8 °C (+1,87 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, 3,4 °C · 1991–2020, 4,2 °C (+0,8)
otsaila: 1961–1990, 3,7 °C · 1991–2020, 4,6 °C (+0,9)
martxoa: 1961–1990, 5,8 °C · 1991–2020, 6,8 °C (+1,0)
apirila: 1961–1990, 8,2 °C · 1991–2020, 9,5 °C (+1,3)
maiatza: 1961–1990, 11,9 °C · 1991–2020, 12,9 °C (+1,0)
ekaina: 1961–1990, 14,7 °C · 1991–2020, 15,8 °C (+1,1)
uztaila: 1961–1990, 16,8 °C · 1991–2020, 17,8 °C (+1,1)
abuztua: 1961–1990, 16,9 °C · 1991–2020, 17,7 °C (+0,8)
iraila: 1961–1990, 14,7 °C · 1991–2020, 14,7 °C (0,0)
urria: 1961–1990, 11,4 °C · 1991–2020, 11,3 °C (−0,1)
azaroa: 1961–1990, 6,8 °C · 1991–2020, 7,5 °C (+0,7)
abendua: 1961–1990, 4,4 °C · 1991–2020, 4,8 °C (+0,4)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,8+0,9+1,0+1,3+1,0+1,1+1,1+0,80,0−0,1+0,7+0,4
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,9 °C)
+3 °C−3 °C
1959: +0,78 °C (10,7 °C)
1960: +0,15 °C (10,0 °C)
1961: +0,58 °C (10,5 °C)
1962: −1,03 °C (8,9 °C)
1963: −1,66 °C (8,2 °C)
1964: −0,16 °C (9,7 °C)
1965: −0,58 °C (9,3 °C)
1966: +0,18 °C (10,1 °C)
1967: +0,22 °C (10,1 °C)
1968: −0,47 °C (9,4 °C)
1969: −0,12 °C (9,8 °C)
1970: +0,01 °C (9,9 °C)
1971: +0,10 °C (10,0 °C)
1972: −0,33 °C (9,6 °C)
1973: +0,27 °C (10,2 °C)
1974: +0,49 °C (10,4 °C)
1975: +0,26 °C (10,2 °C)
1976: +0,56 °C (10,5 °C)
1977: +0,18 °C (10,1 °C)
1978: −0,29 °C (9,6 °C)
1979: −0,49 °C (9,4 °C)
1980: −0,02 °C (9,9 °C)
1981: +0,18 °C (10,1 °C)
1982: +0,65 °C (10,5 °C)
1983: +0,61 °C (10,5 °C)
1984: +0,20 °C (10,1 °C)
1985: −0,60 °C (9,3 °C)
1986: −0,27 °C (9,6 °C)
1987: −0,23 °C (9,7 °C)
1988: +0,32 °C (10,2 °C)
1989: +0,69 °C (10,6 °C)
1990: +0,85 °C (10,7 °C)
1991: −0,57 °C (9,3 °C)
1992: +0,29 °C (10,2 °C)
1993: −0,21 °C (9,7 °C)
1994: +0,75 °C (10,6 °C)
1995: +0,69 °C (10,6 °C)
1996: −1,12 °C (8,8 °C)
1997: +0,40 °C (10,3 °C)
1998: +0,48 °C (10,4 °C)
1999: +0,88 °C (10,8 °C)
2000: +0,82 °C (10,7 °C)
2001: +0,54 °C (10,4 °C)
2002: +0,92 °C (10,8 °C)
2003: +0,62 °C (10,5 °C)
2004: +0,71 °C (10,6 °C)
2005: +1,02 °C (10,9 °C)
2006: +1,27 °C (11,2 °C)
2007: +1,27 °C (11,2 °C)
2008: +0,97 °C (10,9 °C)
2009: +0,82 °C (10,7 °C)
2010: −0,37 °C (9,5 °C)
2011: +1,40 °C (11,3 °C)
2012: +0,22 °C (10,1 °C)
2013: 0,00 °C (9,9 °C)
2014: +1,75 °C (11,6 °C)
2015: +1,17 °C (11,1 °C)
2016: +1,06 °C (11,0 °C)
2017: +1,49 °C (11,4 °C)
2018: +1,45 °C (11,3 °C)
2019: +1,48 °C (11,4 °C)
2020: +2,11 °C (12,0 °C)
2021: +0,92 °C (10,8 °C)
2022: +2,22 °C (12,1 °C)
2023: +2,22 °C (12,1 °C)
2024: +2,04 °C (11,9 °C)
2025: +1,87 °C (11,8 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea3504004505005506006507007501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa 12 6 17 10 4 4 8 3 −1 2 5 3 7 −1 8 2 3 4
Jaiotzak 16 7 17 11 8 6 10 7 5 7 7 5 7 3 8 5 5 7
Heriotzak 4 1 0 1 4 2 2 4 6 5 2 2 0 4 0 3 2 3

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−303691215182007201020132016201920222025LedringhemHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Ledringhem udalerrian 611 biztanle zeuden eta 245 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,49 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 38,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 21,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

611biztanle
245elkarbizitza-unitate
2,49lagun elkarbizitza-unitateko
192familia
Udalerria
% 39
% 38
% 22
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 192 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (95). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 98 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 35k seme-alaba bakarra zuten etxean, 40k bi, eta 20k hiru edo gehiago.<ref name="menages" />

93
95
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean98
Seme-alaba bat35
Bi seme-alaba40
Hiru seme-alaba20
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,8), erdi-mailako lanbideak (% 22,9), eskulangileak (% 14,3), enplegatuak (% 12,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,8) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />

Udalerria
% 8
% 8
% 23
% 12
% 14
% 32
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak95% 38,8
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak93% 38,0
Guraso bakarrekoak5% 2,0
Kide bakarrekoak53% 21,6
Bestelakoak0% 0,0
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak93% 48,4
Seme-alabadun bikoteak95% 49,5
Guraso bakarrekoak5% 2,6
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean98% 51,0
Seme-alaba bat35% 18,2
Bi seme-alaba40% 20,8
Hiru seme-alaba20% 10,4
Lau seme-alaba edo gehiago0% 0,0
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta271% 55,4
Izatezko bikotean57% 11,7
PACS bidez lotuta36% 7,4
Ezkongabea88% 18,0
Alarguna22% 4,5
Dibortziatuta14% 2,9
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0% 0,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak20% 8,2
Goi-mailako langileak20% 8,2
Erdi-mailako lanbideak56% 22,9
Enplegatuak30% 12,2
Eskulangileak35% 14,3
Erretiratuak78% 31,8
Bestelakoak5% 2,0
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 252 etxebizitza zeuden. Horietatik 241 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 10 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (244), eta apartamentuak gutxi ziren (8). Egoitza nagusietatik 213 beren jabearen bizilekuak ziren, 28 alokairuan zeuden, 5 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

252etxebizitza
241egoitza nagusi
244etxe
8apartamentu

Etxebizitza multzoa

241
Egoitza nagusia (241)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1)Hutsik (10)

Etxe mota

244
Etxea (244)Apartamentua (8)

Jabetza egoera

213
28
Jabeak (213)Alokairuan (28)HLM (5)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (70).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik27
1919-194519
1946-197050
1971-199070
1991-200554
2006-202019

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (171). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (94 etxebizitzatan). 207 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 91 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 139tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela1
2 gela4
3 gela19
4 gela46
5 gela edo gehiago171

Berogailu mota

59
94
75
Gas sarea (2)Fuel-olioa (59)Elektrizitatea (94)Gas botila (11)Bestelakoak (75)

Aparkalekua eta ibilgailuak

207aparkalekua
91ibilgailu 1
139ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia241% 95,6
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa1% 0,4
Hutsik10% 4,0
Etxe mota
Etxeak244% 96,8
Apartamentuak8% 3,2
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela1% 0,4
2 gela4% 1,7
3 gela19% 7,9
4 gela46% 19,1
5 gela edo gehiago171% 71,0
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik27% 11,2
1919-194519% 7,9
1946-197050% 20,7
1971-199070% 29,0
1991-200554% 22,4
2006-202019% 7,9
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak213% 88,4
Alokairuan28% 11,6
HLM5% 2,1
Doan lagata0% 0,0
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea2% 0,8
Fuel-olioa59% 24,5
Elektrizitatea94% 39,0
Gas botila11% 4,6
Bestelakoak75% 31,1
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua207% 85,9
Ibilgailu bat91% 37,8
Bi ibilgailu edo gehiago139% 57,7
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 383 biztanleetatik 301 aktibo ziren (% 78,6), horietako 284 lanean (% 74,2) eta 17 langabezian (aktiboen % 5,6).

38315-64 urteko biztanle
% 78,6aktibo
% 74,2lanean
% 5,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 33,9
25-54 urte% 90,9
55-64 urte% 72,4
Gizonak% 75,0
Emakumeak% 82,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,3
BEPC, brebeta% 12,5
CAP-BEP% 9,1
Batxilergoa% 7,1
Goi-mailako +2% 1,6
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 5,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

83 ez-aktibotik 37 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,6), 19 erretiraturik zeuden (% 22,9) eta 27 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,5).

Ez-aktiboak

% 45
% 23
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 16
% 31
% 23
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 63 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 284 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

63enplegu udalerrian
% 66,7soldatapeko
% 33,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.140 eurokoa zen.

28.140 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 29,5
18-29 urte% 24,4
30-39 urte% 18,8
40-49 urte% 19,2
50-64 urte% 17,2
65-74 urte% 13,2
75 urte eta gehiago% 12,0

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 8,1
Errentariak% 38,8

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 73,0
Pentsio/erretiroak% 25,1
Ondarea, bestelakoak% 9,7
Gizarte-prestazioak% 7,2
Zuzeneko zergak−% 15,0

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 65,9, ez-soldatapekoen errenta % 4,6, langabezia-sariak % 2,5.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 9 komertzioetatik, 4 eraikuntza enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 2 igeltseroak ziren, 1 argiketaria eta 2 jatetxeak.

2000. urtean Ledringhem udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

Read next

In 44 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article