factograf
EU
Sign in

Las Inviernas

Las Inviernas

Key facts

biztanleria60
azalera34km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaLas Inviernas
itsas mailaren gainetiko altuera982m
All data from the card 12
Alkatea
Ángel Ignacio Flores Ortega (en)
Izen ofiziala
Inviernas, Las
Posta kodea
19491
INEk ezarritako kodea
19154
Herriburua
Las Inviernas
Koordenatuak
40°52′18″N 2°40′13″W / 40.8718°N 2.6702°W
Azalera
34 km²
Altitudea
982 m
Mugakideak
Alaminos, Algora, Mirabueno, El Sotillo, Cifuentes eta Masegoso de Tajuña
Biztanleria
60 (2025)
Dentsitatea
2 bizt/km²
Matrikula
GU

Las Inviernas Guadalajarako udalerria da, Sierra norte de Guadalajara eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 60 biztanle zituen 34 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alaminos, Algora, Mirabueno, El Sotillo, Cifuentes eta Masegoso de Tajuña.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea5060708090100110200020052010201520202025Las InviernasBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 56,7 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 27,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 18,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 0 —probintzian % 21,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Guadalajarako mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 56,7Probintzia berean · % 25Beste erkidegoa · % 18,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 140 etxebizitza zeuden: 38 (% 27,1) nagusiak eta 102 (% 72,9) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

140etxebizitza
38etxegune

Etxebizitza multzoa Guadalajarako mapa

38
102
Etxebizitza nagusia (38)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (102)

Guztira 38 etxegune zeuden, eta horietatik 25 (% 65,8) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 125
2 pertsona7
3 pertsona3
4 pertsona2
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 53 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 13,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 49,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,8.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 11,5 zen 2021ean eta % 13,2 2024an; beraz, 1,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 24,6 izatetik % 20,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 12,5 ziren, eta gizonen artean % 13,5; 1,0 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 31,3 eta gizonen % 16,2 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

53biztanle 15 urte edo +, 2024
% 13,2goi-mailako ikasketak+1,7 puntu 2021etik mapa
% 20,8lehen hezkuntza edo gutxiago−3,8 puntu 2021etik mapa
% 20,8
% 49,1
% 17,0
% 13,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 20,8Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 49,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 17,0Goi-mailako ikasketak · % 13,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Guadalajarako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Inviernas, Las, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak7% 13,25% 13,52% 12,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa9% 17,07% 18,92% 12,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)26% 49,119% 51,47% 43,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago11% 20,86% 16,25% 31,3
Guztira53% 100,037% 100,016% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Inviernas, Las, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 11,5% 16,4% 47,5% 24,661
2022% 13,1% 13,1% 49,2% 24,661
2023% 12,1% 13,8% 51,7% 22,458
2024% 13,2% 17,0% 49,1% 20,853
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.690 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.860 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.467 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 21.374 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Inviernas, Las udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 24 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 45,3; gainerako % 54,7 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 48,6 zen eta emakumezkoena % 37,5; langabezia-tasa, aldiz, % 0,0 eta % 16,7 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 24 zen 2023ean, 2021eko 27etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 25,0 osatzen dute, eta gizonek % 75,0.

24okupatu, 2023−% 11,1 2021etik
% 25,0emakumeak okupatuen artean
% 45,3jarduera-tasa, 2024
% 4,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 43,4
% 54,7
Okupatuak · % 43,4Langabeak · % 1,9Inaktiboak · % 54,7
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Inviernas, Las, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak23% 43,418% 48,65% 31,3
Langabeak1% 1,90% 0,01% 6,3
Inaktiboak29% 54,719% 51,410% 62,5
Guztira53% 100,037% 100,016% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 45,8), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 29,2), eraikuntza (% 12,5) eta industria (% 12,5).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Guadalajarako mapa
% 29,2
% 12,5
% 12,5
% 45,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 29,2Industria · % 12,5Eraikuntza · % 12,5Zerbitzuak · % 45,8

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 70,8; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 20,8), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 4,2.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 66,7 eta emakumeen % 83,3).

% 70,8
% 20,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 4,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 70,8Oinarrizko okupazioak · % 20,8Ez dago jasota · % 4,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Inviernas, Las, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak1% 4,21% 5,60% 0,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak17% 70,812% 66,75% 83,3
Oinarrizko okupazioak5% 20,84% 22,21% 16,7
Ez dago jasota1% 4,21% 5,60% 0,0
Guztira24% 100,018% 100,06% 100,0

Okupatuen % 70,8 besteren konturako langileak dira, eta % 29,2 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 29,2
% 70,8
Norberaren kontura · % 29,2Besteren kontura eta beste egoera bat · % 70,8
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Inviernas, Las, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura7% 29,25% 27,82% 33,3
Besteren kontura17% 70,813% 72,24% 66,7
Guztira24% 100,018% 100,06% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.736 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 34 km² denez, NAE lurraldearen % 51 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 89,5 lur goldagarria (1.553 ha, 25 ustiategitan), % 10,5 larre iraunkorrak (182 ha, ustiategi batean), arbolak (1,1 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, 4 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
51%
49%
NAE · 1.736 ha (% 51)Gainerako azalera · 1.664 ha (% 49)
NAE, lur-erabileraren arabera
89%
10%
Lur goldagarria · 1.553 ha (% 89,5)Larre iraunkorrak · 182 ha (% 10,5)Arbolak · 1,1 ha (% 0,1)Baratzeak · 0,05 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 28 gidari zeuden erroldatuta: 24 gizon (% 85,7) eta 4 emakume (% 14,3). Biztanleen % 46,7 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 101 ibilgailuk osatzen zuten: 51 turismo, 26 furgoneta, 9 motozikleta, 7 kamioi eta 1 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 850 turismokoa zen, probintziako (582) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,2 urtekoa zen; turismoen % 5,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,8k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 71,4 diesel zen eta % 27,6 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 50k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
30%
19%
50%
0 etiketa · 1 (% 1)C etiketa · 29 (% 29,6)B etiketa · 19 (% 19,4)Etiketarik gabe · 49 (% 50)
Turismoak, adinaren arabera
24%
20%
39%
12%
< 4 urte · 3 (% 5,9)4–8 urte · 12 (% 23,5)8–15 urte · 10 (% 19,6)15–25 urte · 20 (% 39,2)≥ 25 urte · 6 (% 11,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak


Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 35 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article