factograf
EU
Sign in

Kulmbach

Kulmbach

Key facts

biztanleria26.511
azalera92,77km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri, barrutiko hiriburua
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera304m
All data from the card 12
Alkatea
Ingo Lehmann (en)
Posta kodea
95312–95326
Udalerri kodea
09477128
Koordenatuak
50°06′29″N 11°27′20″E / 50.1081°N 11.4556°E
Azalera
92,77 km²
Altitudea
304 m
Mugakideak
Rugendorf, Stadtsteinach, Untersteinach, Ködnitz, Trebgast, Neudrossenfeld, Thurnau, Kasendorf, Mainleus eta Weißenbrunn
Biztanleria
26.511 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
286 bizt/km²
Telefono aurrizkia
09221
Hiri senidetuak
Bursa, Kilmarnock, Lüneburg, Lugo, Rust eta Saalfeld
Matrikula
KU, EBS eta SAN

Kulmbach Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 26.511 biztanle zituen, 92,8 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 26.159 biztanle zituen: 12.629 gizonezko (% 48,3) eta 13.529 emakumezko (% 51,7); 100 emakumeko 93,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,0 ezkongabeak ziren eta % 43,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001860189019201950198020102040KulmbachBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

21.210
4.636
Migrazio-jatorririk gabe (21.210)Migrazio-jatorri osoa (4.636)Migrazio-jatorri partziala (319)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 14.564 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.819, % 46,8) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 98,28 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,8 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 6,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 50,6 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

14.564etxebizitza
98,28 m²batez besteko azalera
5,8 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.715
6.819
Jabetzan (6.715)Alokairuan (6.819)Aisialdikoa (77)Hutsik (950)
% 6,5hutsik dauden tasa
% 50,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.476). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.384); eraikin guztien % 90,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (11.618 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra551
2 gela1.444
3 gela3.108
4 gela3.476
5 gela2.373
6 gela1.604
7 gela edo gehiago2.009

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.733
1919-19491.758
1950-19591.749
1960-19692.384
1970-19792.359
1980-19891.359
1990-19991.877
2000-2009647
2010-2015258
2016 eta geroago438

Berogailu mota

11.618
1.580
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (278)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (893)Bloke-berogailua (Blockheizung) (125)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (11.618)Labe indibiduala (1.580)Berogailurik gabe (72)

Guztira 7.330 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.863, % 66,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.623).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 13.419 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.211, % 46,3).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

7.330bizitegi-eraikin
13.419etxegune

Eraikin mota

4.863
1.077
1.122
Etxe bakartua (4.863)Etxe atxikia (bikoitza) (1.077)Ilarako etxea (1.122)Bestelako eraikin mota (266)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.623
1.312
1.119
Etxebizitza bakarra (4.623)2 etxebizitza (1.312)3-6 etxebizitza (1.119)7-12 etxebizitza (230)13 etxebizitza edo gehiago (46)

Etxegunearen tamaina

6.211
4.110
1.595
Pertsona bakarra (6.211)2 pertsona (4.110)3 pertsona (1.595)4 pertsona (1.039)5 pertsona (325)6 pertsona (139)

Read next

In 53 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article