factograf
EU
Sign in

Frantziako udalerria

Issenheim

Issenheim

Key facts

biztanleria3.502
azalera8,18km²
honako hau daFrantziako udalerri
estatu burujabeFrantzia
itsas mailaren gainetiko altuera268m
honako erakunde administratiboan dagoRhin Garaia
All data from the card 9
Izen ofiziala
Issenheim
Posta kodea
68500
Koordenatuak
47°54′09″N 7°15′14″E / 47.9025°N 7.2539°E
Azalera
8,18 km²
Altitudea
268 m, 223 m eta 243 m
Mugakideak
Bergholtz, Gundolsheim, Merxheim, Guebwiller, Soultz-Haut-Rhin eta Raedersheim
Biztanleria
3.502 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
428 bizt/km²
Hiri senidetuak
Hainfeld

Issenheim Frantziako udalerria da, Rhin Garaia departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.502 biztanle zituen 8,2 km²-ko azaleran.

Geografia

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bergholtz, Gundolsheim, Merxheim, Guebwiller, Soultz-Haut-Rhin eta Raedersheim.


Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Issenheim
Bergholtz (1,4 km)
Soultz-Rhin Garaia (2,6 km)
Guebwiller (2,7 km)
Raedersheim (3,0 km)
Bergholtzzell (3,3 km)
Merxheim (3,3 km)
Orschwihr (3,7 km)

Klima

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Vosgeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio oso handiak (1500-2000 mm/urte) urte osoan; negu gogorra (1 °C baino gutxiago))<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da, 17,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 708 mm-koa da, urtarrilean 0,9 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Guebwiller udalerrian dago, 2,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 919,6 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM68112005">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Guebwiller », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_68112005.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,3 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1991ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM68112005" />.

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,2 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (19,5 °C) eta hotzena urtarrila (1,6 °C). Urteko prezipitazioa 743 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (81 mm) eta lehorrena otsaila (45 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,45 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (8,8 °C) baino 2,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (12,0 °C) eta hotzena 1963 (7,6 °C).<ref name="MF-SIM" />

    Datu klimatikoak (Issenheim)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.6 2.4 6.0 10.0 14.1 17.7 19.5 19.0 14.5 10.1 5.3 2.5 10.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 53 45 46 51 81 75 72 71 59 69 58 65 743
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,8 °C).
1959: 9,6 °C (+0,82 °C)1960: 9,0 °C (+0,17 °C)1961: 9,8 °C (+1,00 °C)1962: 7,9 °C (−0,92 °C)1963: 7,6 °C (−1,19 °C)1964: 8,8 °C (+0,06 °C)1965: 8,1 °C (−0,71 °C)1966: 9,1 °C (+0,30 °C)1967: 9,3 °C (+0,49 °C)1968: 8,5 °C (−0,25 °C)1969: 8,2 °C (−0,56 °C)1970: 8,4 °C (−0,39 °C)1971: 8,7 °C (−0,06 °C)1972: 7,9 °C (−0,87 °C)1973: 8,4 °C (−0,41 °C)1974: 9,3 °C (+0,52 °C)1975: 8,8 °C (+0,01 °C)1976: 9,1 °C (+0,30 °C)1977: 9,0 °C (+0,26 °C)1978: 8,2 °C (−0,56 °C)1979: 8,7 °C (−0,09 °C)1980: 8,3 °C (−0,52 °C)1981: 8,8 °C (+0,02 °C)1982: 9,3 °C (+0,56 °C)1983: 9,7 °C (+0,88 °C)1984: 8,8 °C (−0,01 °C)1985: 8,3 °C (−0,45 °C)1986: 8,5 °C (−0,30 °C)1987: 8,5 °C (−0,29 °C)1988: 9,6 °C (+0,84 °C)1989: 9,7 °C (+0,90 °C)1990: 10,1 °C (+1,28 °C)1991: 9,2 °C (+0,44 °C)1992: 10,1 °C (+1,36 °C)1993: 9,4 °C (+0,59 °C)1994: 10,8 °C (+2,00 °C)1995: 9,9 °C (+1,10 °C)1996: 8,4 °C (−0,42 °C)1997: 9,8 °C (+1,06 °C)1998: 9,9 °C (+1,11 °C)1999: 10,0 °C (+1,20 °C)2000: 10,8 °C (+2,00 °C)2001: 9,9 °C (+1,14 °C)2002: 10,4 °C (+1,64 °C)2003: 10,8 °C (+1,97 °C)2004: 9,8 °C (+0,97 °C)2005: 9,8 °C (+1,04 °C)2006: 10,3 °C (+1,50 °C)2007: 10,5 °C (+1,71 °C)2008: 9,9 °C (+1,12 °C)2009: 10,2 °C (+1,45 °C)2010: 8,9 °C (+0,11 °C)2011: 10,8 °C (+2,01 °C)2012: 10,1 °C (+1,33 °C)2013: 9,5 °C (+0,73 °C)2014: 11,2 °C (+2,37 °C)2015: 11,2 °C (+2,37 °C)2016: 10,3 °C (+1,49 °C)2017: 10,7 °C (+1,89 °C)2018: 11,5 °C (+2,70 °C)2019: 11,1 °C (+2,27 °C)2020: 11,6 °C (+2,86 °C)2021: 9,9 °C (+1,10 °C)2022: 12,0 °C (+3,23 °C)2023: 12,0 °C (+3,17 °C)2024: 11,5 °C (+2,72 °C)2025: 11,3 °C (+2,50 °C)
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
urtarrila: 1961–1990, −0,2 °C · 1991–2020, 1,6 °C (+1,8)
otsaila: 1961–1990, 1,2 °C · 1991–2020, 2,4 °C (+1,2)
martxoa: 1961–1990, 4,4 °C · 1991–2020, 6,0 °C (+1,5)
apirila: 1961–1990, 8,2 °C · 1991–2020, 10,0 °C (+1,8)
maiatza: 1961–1990, 12,5 °C · 1991–2020, 14,1 °C (+1,7)
ekaina: 1961–1990, 15,7 °C · 1991–2020, 17,7 °C (+2,0)
uztaila: 1961–1990, 17,9 °C · 1991–2020, 19,5 °C (+1,6)
abuztua: 1961–1990, 17,2 °C · 1991–2020, 19,0 °C (+1,8)
iraila: 1961–1990, 14,1 °C · 1991–2020, 14,5 °C (+0,4)
urria: 1961–1990, 9,3 °C · 1991–2020, 10,1 °C (+0,8)
azaroa: 1961–1990, 4,0 °C · 1991–2020, 5,3 °C (+1,4)
abendua: 1961–1990, 0,9 °C · 1991–2020, 2,5 °C (+1,6)
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,8+1,2+1,5+1,8+1,7+2,0+1,6+1,8+0,4+0,8+1,4+1,6
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: −5 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,8 °C)
+4 °C−4 °C
1959: +0,82 °C (9,6 °C)
1960: +0,17 °C (9,0 °C)
1961: +1,00 °C (9,8 °C)
1962: −0,92 °C (7,9 °C)
1963: −1,19 °C (7,6 °C)
1964: +0,06 °C (8,8 °C)
1965: −0,71 °C (8,1 °C)
1966: +0,30 °C (9,1 °C)
1967: +0,49 °C (9,3 °C)
1968: −0,25 °C (8,5 °C)
1969: −0,56 °C (8,2 °C)
1970: −0,39 °C (8,4 °C)
1971: −0,06 °C (8,7 °C)
1972: −0,87 °C (7,9 °C)
1973: −0,41 °C (8,4 °C)
1974: +0,52 °C (9,3 °C)
1975: +0,01 °C (8,8 °C)
1976: +0,30 °C (9,1 °C)
1977: +0,26 °C (9,0 °C)
1978: −0,56 °C (8,2 °C)
1979: −0,09 °C (8,7 °C)
1980: −0,52 °C (8,3 °C)
1981: +0,02 °C (8,8 °C)
1982: +0,56 °C (9,3 °C)
1983: +0,88 °C (9,7 °C)
1984: −0,01 °C (8,8 °C)
1985: −0,45 °C (8,3 °C)
1986: −0,30 °C (8,5 °C)
1987: −0,29 °C (8,5 °C)
1988: +0,84 °C (9,6 °C)
1989: +0,90 °C (9,7 °C)
1990: +1,28 °C (10,1 °C)
1991: +0,44 °C (9,2 °C)
1992: +1,36 °C (10,1 °C)
1993: +0,59 °C (9,4 °C)
1994: +2,00 °C (10,8 °C)
1995: +1,10 °C (9,9 °C)
1996: −0,42 °C (8,4 °C)
1997: +1,06 °C (9,8 °C)
1998: +1,11 °C (9,9 °C)
1999: +1,20 °C (10,0 °C)
2000: +2,00 °C (10,8 °C)
2001: +1,14 °C (9,9 °C)
2002: +1,64 °C (10,4 °C)
2003: +1,97 °C (10,8 °C)
2004: +0,97 °C (9,8 °C)
2005: +1,04 °C (9,8 °C)
2006: +1,50 °C (10,3 °C)
2007: +1,71 °C (10,5 °C)
2008: +1,12 °C (9,9 °C)
2009: +1,45 °C (10,2 °C)
2010: +0,11 °C (8,9 °C)
2011: +2,01 °C (10,8 °C)
2012: +1,33 °C (10,1 °C)
2013: +0,73 °C (9,5 °C)
2014: +2,37 °C (11,2 °C)
2015: +2,37 °C (11,2 °C)
2016: +1,49 °C (10,3 °C)
2017: +1,89 °C (10,7 °C)
2018: +2,70 °C (11,5 °C)
2019: +2,27 °C (11,1 °C)
2020: +2,86 °C (11,6 °C)
2021: +1,10 °C (9,9 °C)
2022: +3,23 °C (12,0 °C)
2023: +3,17 °C (12,0 °C)
2024: +2,72 °C (11,5 °C)
2025: +2,50 °C (11,3 °C)
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Demografia

Biztanleria

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea50010001500200025003000350040001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Urtea 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Hazkunde begetatiboa −15 −5 −13 −39 −24 −48 −21 −32 −13 −31 −38 −5 −57 −25 −31 −34 −50 −31
Jaiotzak 33 35 29 27 29 21 29 28 36 20 21 36 21 21 21 28 14 24
Heriotzak 48 40 42 66 53 69 50 60 49 51 59 41 78 46 52 62 64 55

Hazkunde begetatiboa
Hazkunde begetatiboa (pertsonak)Urtea−60−50−40−30−20−1002007201020132016201920222025IssenheimHazkunde begetatiboa
Honakoa hazkunde begetatiboa erakusten duen grafiko bat da, hau da, urte batean jaiotakoei hildakoak kentzearen emaitza. Datuak INSEE erakundeak eskaintzen ditu eta Wikimedia Commonsen daude eskuragarri. Aldaketaren bat egin behar bada, bertan egin beharko da.

Familiak eta etxeguneak

2023 erroldaren arabera, Issenheim udalerrian 3.334 biztanle zeuden eta 1.506 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,21 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 31,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

3.334biztanle
1.506elkarbizitza-unitate
2,21lagun elkarbizitza-unitateko
1.050familia
Udalerria
% 25
% 35
% 8
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.050 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (535). Guraso bakarreko 129 familietatik 89etan ama zen guraso bakarra. 618 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 202k seme-alaba bakarra zuten etxean, 165k bi, eta 66k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 387 bikoteetatik 24tan (% 6,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />

535
387
129
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean618
Seme-alaba bat202
Bi seme-alaba165
Hiru seme-alaba57
Lau edo gehiago9

15 urte edo gehiago zituzten 3.017 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 21,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,6). 80 urte edo gehiagoko 355 biztanleetatik 211 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 144 kolektibitateren batean.<ref name="menages" />

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 15
40-54% 12
55-64% 20
65-79% 22
80 +% 21
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 70
40-54% 77
55-64% 74
65-79% 71
80 +% 34

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,9 izatezko bikotean eta % 6,0 PACS bidez lotuta). % 21,4 ezkongabeak ziren, % 9,9 alargunak eta % 6,2 dibortziatuak.<ref name="menages" />

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 21,4
Alarguna% 9,9
Izatezko bikotean% 8,9
Dibortziatuta% 6,2
PACS bidez lotuta% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,1), eskulangileak (% 22,0), erdi-mailako lanbideak (% 16,5), enplegatuak (% 15,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,1) Rhin Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 30,5) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />

Udalerria
% 9
% 17
% 16
% 22
% 33
Rhin Garaia
% 10
% 16
% 15
% 18
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak
Kopurua%
Elkarbizitza-unitateak
Seme-alabekin bizi ziren bikoteak383% 25,4
Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak525% 34,9
Guraso bakarrekoak124% 8,2
Kide bakarrekoak474% 31,5
Bestelakoak0% 0,0
Familiak
Seme-alabarik gabeko bikoteak535% 51,0
Seme-alabadun bikoteak387% 36,9
Guraso bakarrekoak129% 12,3
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean618% 58,9
Seme-alaba bat202% 19,2
Bi seme-alaba165% 15,7
Hiru seme-alaba57% 5,4
Lau seme-alaba edo gehiago9% 0,9
Egoera zibila (15 urte edo gehiago)
Ezkonduta1.437% 47,6
Izatezko bikotean268% 8,9
PACS bidez lotuta180% 6,0
Ezkongabea646% 21,4
Alarguna299% 9,9
Dibortziatuta186% 6,2
Erreferentziazko pertsonaren lanbidea
Nekazariak0% 0,0
Artisau, merkatari eta enpresa-buruak35% 2,3
Goi-mailako langileak139% 9,2
Erdi-mailako lanbideak249% 16,5
Enplegatuak234% 15,5
Eskulangileak331% 22,0
Erretiratuak498% 33,1
Bestelakoak20% 1,3
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: elkarbizitza-unitateak eta familiak, 2023

Etxebizitza

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.606 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.512 egoitza nagusi ziren, 25 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 69 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.088), eta apartamentuak gutxi ziren (492). Egoitza nagusietatik 1.093 beren jabearen bizilekuak ziren, 386 alokairuan zeuden, 105 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 32 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>

1.606etxebizitza
1.512egoitza nagusi
1.088etxe
492apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.512
Egoitza nagusia (1.512)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (25)Hutsik (69)

Etxe mota

1.088
492
Etxea (1.088)Apartamentua (492)

Jabetza egoera

1.093
386
Jabeak (1.093)Alokairuan (386)HLM (105)Doan lagata (32)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (453).<ref name="etxebizitzak" />

Eraikuntza garaia

1919 aurretik131
1919-194588
1946-1970228
1971-1990453
1991-2005345
2006-2020219

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (707). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (860 etxebizitzatan). 1.277 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 668 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 731tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />

Gela kopurua

1 gela28
2 gela141
3 gela284
4 gela353
5 gela edo gehiago707

Berogailu mota

860
189
258
197
Gas sarea (860)Fuel-olioa (189)Elektrizitatea (258)Gas botila (7)Bestelakoak (197)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.277aparkalekua
668ibilgailu 1
731ibilgailu 2+
Kopurua%
Etxebizitza multzoa
Egoitza nagusia1.512% 94,1
Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa25% 1,6
Hutsik69% 4,3
Etxe mota
Etxeak1.088% 67,7
Apartamentuak492% 30,6
Gela kopurua (egoitza nagusiak)
1 gela28% 1,9
2 gela141% 9,3
3 gela284% 18,8
4 gela353% 23,3
5 gela edo gehiago707% 46,8
Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak)
1919 aurretik131% 8,7
1919-194588% 5,8
1946-1970228% 15,1
1971-1990453% 30,0
1991-2005345% 22,8
2006-2020219% 14,5
Jabetza egoera (egoitza nagusiak)
Jabeak1.093% 72,3
Alokairuan386% 25,5
HLM105% 6,9
Doan lagata32% 2,1
Berogailu mota (egoitza nagusiak)
Gas sarea860% 56,9
Fuel-olioa189% 12,5
Elektrizitatea258% 17,1
Gas botila7% 0,5
Bestelakoak197% 13,0
Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak)
Aparkalekua1.277% 84,5
Ibilgailu bat668% 44,2
Bi ibilgailu edo gehiago731% 48,3
Iturria: INSEE, RP2023.

Taula osoa: etxebizitzak, 2023

Ekonomia

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.079 biztanleetatik 1.617 aktibo ziren (% 77,8), horietako 1.468 lanean (% 70,6) eta 149 langabezian (aktiboen % 9,2).

2.07915-64 urteko biztanle
% 77,8aktibo
% 70,6lanean
% 9,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,6
25-54 urte% 94,1
55-64 urte% 59,7
Gizonak% 82,1
Emakumeak% 73,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,4
BEPC, brebeta% 14,3
CAP-BEP% 8,5
Batxilergoa% 9,1
Goi-mailako +2% 7,5
Goi-mailako +3/4% 4,0
Goi-mailako +5% 5,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

462 ez-aktibotik 159 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,4), 159 erretiraturik zeuden (% 34,4) eta 144 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,2).

Ez-aktiboak

% 34
% 34
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>

% 13
% 25
% 32
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.195 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.468 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>

1.195enplegu udalerrian
% 87,2soldatapeko
% 12,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.220 eurokoa zen, eta biztanleen % 8 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.220 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.620 €
% 8,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,1
Departamenduarekiko konparaketa xehea

Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua)

18 urtez azpiko% 22,2
18-29 urte% 16,3
30-39 urte% 13,9
40-49 urte% 14,5
50-64 urte% 11,4
65-74 urte% 8,4
75 urte eta gehiago% 7,6

Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua)

Jabeak% 5,4
Errentariak% 29,6

Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua)

INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga).

Jarduera-errenta% 76,6
Pentsio/erretiroak% 27,5
Ondarea, bestelakoak% 9,1
Gizarte-prestazioak% 4,0
Zuzeneko zergak−% 17,2

Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 70,8, ez-soldatapekoen errenta % 3,5, langabezia-sariak % 2,3.

Ekonomia jarduerak

2007an zeuden 124 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 14 eraikuntza enpresak ziren, 35 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 6 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 3 finantziazio enpresak ziren, 5 higiezinen enpresak ziren, 11 zerbitzu enpresak ziren, 14 administrazio publikoko enpresak ziren eta 8 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.

2009an zeuden norbanakoentzako 28 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 2 funerariak, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 5 margolariak, 1 zurgina, 2 iturginak, 4 argiketariak, 3 ile apaindegiak, 1 jatetxe, 1 higiezinen agentzia eta 1 apaindegia.

2009an zeuden 10 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 2 supermerkatuak, 1 okindegi zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 zapata-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.

2000. urtean Issenheim udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Issenheim udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 746 ikaslekin.

Kanpo estekak

  • (Frantsesez)Résumé statistique INSEEren udalerriko estatistiken laburpena.
  • (Frantsesez)Évolution et structure de la population INSEEren udalerriko datuen fitxa.
  • (Frantsesez)France par comune Frantziako udalerri guztietako datu zehatzak mapa baten bitartez eskuragarri.

Read next

In 44 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article