factograf
EU
Sign in

Ibahernando

Ibahernando

Key facts

biztanleria538
azalera77km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaIbahernando
itsas mailaren gainetiko altuera540m
All data from the card 12
Alkatea
José Antonio Redondo Rodríguez
Izen ofiziala
Ibahernando
Posta kodea
10280
INEk ezarritako kodea
10102
Herriburua
Ibahernando
Koordenatuak
39°19′00″N 5°55′00″W / 39.3167°N 5.9167°W
Azalera
77 km²
Altitudea
540 m
Mugakideak
Robledillo de Trujillo, Santa Ana, Trujillo, Santa Cruz de la Sierra, Puerto de Santa Cruz eta Villamesías
Biztanleria
538 (2025)
Dentsitatea
7 bizt/km²
Matrikula
CC

Ibahernando (extremadureraz Ibarnando) Cáceresko probintziako udalerria da. Cácerestik 63 kilometrora dago. Azken erroldaren arabera 538 biztanle zituen 77 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Robledillo de Trujillo, Santa Ana, Trujillo, Santa Cruz de la Sierra, Puerto de Santa Cruz eta Villamesías.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea400450500550600650700200020052010201520202025IbahernandoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 48,9 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 52,1) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 15,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 3,7 —probintzian % 6,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Cáceresko mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 48,9Probintzia berean · % 31,1Erkidegoan · % 0,6Beste erkidegoa · % 15,7Estatutik kanpo · % 3,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 20 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 70). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Erresuma Batua, Nikaragua dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 70Europa · % 20Afrika · % 10
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 796 etxebizitza zeuden: 258 (% 32,4) nagusiak eta 538 (% 67,6) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

796etxebizitza
258etxegune

Etxebizitza multzoa Cáceresko mapa

258
538
Etxebizitza nagusia (258)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (538)

Guztira 258 etxegune zeuden, eta horietatik 99 (% 38,4) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 199
2 pertsona79
3 pertsona47
4 pertsona26
5 edo gehiago7

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 509 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 19,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 24,0.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 14,7 zen 2021ean eta % 20,4 2024an; beraz, 5,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 31,5 izatetik % 24,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 23,2 ziren, eta gizonen artean % 17,6; 5,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 27,4 eta gizonen % 20,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

509biztanle 15 urte edo +, 2024
% 20,4goi-mailako ikasketak+5,8 puntu 2021etik mapa
% 24,0lehen hezkuntza edo gutxiago−7,5 puntu 2021etik mapa
% 5,3ikasten ari dira, 2024
% 24,0
% 36,1
% 19,4
% 20,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 24,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 36,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 19,4Goi-mailako ikasketak · % 20,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Cáceresko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 69,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 30,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Pertsona batek zuen doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 45,5 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 54,5. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,0 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 10,0
DBH eta antzekoak
% 36,1
Erdi-mailako LH
% 10,6
Goi-mailako LH
% 6,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,5
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,1
Masterrak eta espezialitateak
% 2,4
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Ibahernando, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak104% 20,444% 17,660% 23,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa99% 19,445% 18,054% 20,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)184% 36,1110% 44,074% 28,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago122% 24,051% 20,471% 27,4
Guztira509% 100,0250% 100,0259% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Ibahernando, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 14,7% 17,0% 36,8% 31,5511
2022% 15,7% 18,9% 37,2% 28,1508
2023% 17,8% 19,0% 37,1% 26,1499
2024% 20,4% 19,4% 36,1% 24,0509

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,3 ikasten ari zen (27 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 66,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 22,2 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 7,4 batxilergoan eta % 3,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 66,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 66,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 20,0 eta emakumeen % 25,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 66,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,6 eta 25–29 urtekoen % 16,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,2 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 33,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,8.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 66,7
20–24 urte
% 29,6
25–29 urte
% 16,2
30–34 urte
% 6,1
35–39 urte
% 0,0
40–44 urte
% 3,6
45–49 urte
% 8,3
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 66,7
Erdi-mailako LH
% 22,2
Batxilergoa
% 7,4
DBH eta antzekoak
% 3,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 96,1 estatuan jaio zen, eta % 3,9 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 16,7 eta % 33,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 27,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 35,7 eta % 21,4, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 17,6
Goi-mailakoak
% 16,7
% 17,2
Batx. / erdi LH
% 50,0
% 45,1
DBH
% 0,0
% 20,1
Lehen H. edo gutx.
% 33,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 22,4
Goi-mailakoak
% 35,7
% 20,8
Batx. / erdi LH
% 21,4
% 29,0
DBH
% 21,4
% 27,8
Lehen H. edo gutx.
% 21,4
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 5,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,0.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 65,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 100,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.560 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 27.119 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.614 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 15.222 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 43,9. Gainerako iturriak: pentsioak (% 35,6), beste diru-sarrerak (% 9,7), langabezia-prestazioak (% 3), beste prestazioak (% 7,7).

44%
36%
10%
Soldata · % 43,9Pentsioak · % 35,6Langabezia · % 3Beste prestazioak · % 7,7Beste sarrerak · % 9,7
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 24,8 da, probintziakoaren (29; Cáceresko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2 da, probintziakoaren (2,4; Cáceresko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Ibahernando udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 240 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 47,2; gainerako % 52,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 54,6, beste inaktiboak % 40,1 eta ikasleak % 5,2).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 17,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 50,8 zen eta emakumezkoena % 43,6; langabezia-tasa, aldiz, % 15,7 eta % 19,5 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 189 zen 2023ean, 2021eko 180etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 42,3 osatzen dute, eta gizonek % 57,7.

189okupatu, 2023+% 5,0 2021etik
% 42,3emakumeak okupatuen artean
% 47,2jarduera-tasa, 2024
% 17,5langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 38,9
% 8,3
% 28,9
% 21,2
Okupatuak · % 38,9Langabeak · % 8,3Ikasleak · % 2,8Erretiratuak · % 28,9Beste inaktiboak · % 21,2
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Ibahernando, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak198% 38,9107% 42,891% 35,1
Langabeak42% 8,320% 8,022% 8,5
Inaktiboak269% 52,8123% 49,2146% 56,4
Guztira509% 100,0250% 100,0259% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 64,0), eraikuntza (% 18,5), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 10,6) eta industria (% 6,9).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena eraikuntza da (% 18,5), ondoren administrazio publikoa (% 15,9) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 13,8) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Cáceresko mapa
% 10,6
% 18,5
% 64,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 10,6Industria · % 6,9Eraikuntza · % 18,5Zerbitzuak · % 64,0
Jarduera-adar zehatzak
Eraikuntza
% 18,5
Administrazio publikoa
% 15,9
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 13,8
Merkataritza
% 10,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 10,6
Manufaktura-industria
% 5,8
Ostalaritza
% 4,8
Hezkuntza
% 3,7
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Jarduera profesionalak
% 3,7
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,2
Beste zerbitzu batzuk
% 2,6
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 2,1
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,1
Etxeetako jarduerak
% 1,1
Informazioa eta komunikazioak
% 1,1
Erauzketa-industriak
% 0,5
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,5
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 0,5
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Higiezinen jarduerak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 65,6; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 18,0), eta oinarrizko okupazioak % 13,8.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 66,1 eta emakumeen % 65,0).

% 18,0
% 65,6
% 13,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 18,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 65,6Oinarrizko okupazioak · % 13,8Ez dago jasota · % 2,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Ibahernando, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak34% 18,018% 16,516% 20,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak124% 65,672% 66,152% 65,0
Oinarrizko okupazioak26% 13,817% 15,69% 11,3
Ez dago jasota5% 2,62% 1,83% 3,8
Guztira189% 100,0109% 100,080% 100,0

Okupatuen % 77,2 besteren konturako langileak dira, eta % 22,8 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 18,5
% 56,6
% 20,6
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 18,5Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 56,6Besteren kontura, aldi baterakoa · % 20,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Ibahernando, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura43% 22,826% 23,917% 21,3
Besteren kontura146% 77,283% 76,163% 78,8
Guztira189% 100,0109% 100,080% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 98,0 estatuan jaio zen, eta % 2,0 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,9 okupatuak dira, % 38,6 erretiratuak, % 8,1 langabeak, % 5,3 bestelako inaktiboak eta % 4,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 bestelako inaktiboak dira, % 25,0 erretiratuak eta % 25,0 okupatuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 32,5 bestelako inaktiboak dira, % 32,1 okupatuak, % 19,8 erretiratuak, % 11,5 langabeak eta % 4,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 okupatuak dira, % 33,3 bestelako inaktiboak, % 16,7 erretiratuak eta % 16,7 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 43,9
Okupatuak
% 25,0
% 8,1
Langabeak
% 0,0
% 4,1
Ikasleak
% 0,0
% 38,6
Erretiratuak
% 25,0
% 5,3
Beste inakt.
% 50,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 32,1
Okupatuak
% 33,3
% 11,5
Langabeak
% 16,7
% 4,1
Ikasleak
% 0,0
% 19,8
Erretiratuak
% 16,7
% 32,5
Beste inakt.
% 33,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 98,4 estatuan jaio zen, eta % 1,6 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 65,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 16,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 65,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 20,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 50,0 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 16,7
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 65,7
Langile kualifikatuak
% 100,0
% 15,7
Oinarrizko okup.
% 0,0
% 1,9
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 20,5
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 65,4
Langile kualifikatuak
% 50,0
% 10,3
Oinarrizko okup.
% 50,0
% 3,8
Ez dago jasota
% 0,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 49,1 zerbitzuetan ari dira, % 28,7 eraikuntzan, % 11,1 industrian eta % 11,1 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak nekazaritzan ari dira. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 84,6 zerbitzuetan ari dira, % 9,0 nekazaritzan eta % 5,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 11,1
Nekazaritza
% 100,0
% 11,1
Industria
% 0,0
% 28,7
Eraikuntza
% 0,0
% 49,1
Zerbitzuak
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 9,0
Nekazaritza
% 0,0
% 1,3
Industria
% 0,0
% 5,1
Eraikuntza
% 0,0
% 84,6
Zerbitzuak
% 100,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 83 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 5.569 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 77 km² denez, NAE lurraldearen % 72,3 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 80,6 larre iraunkorrak (4.488 ha, 66 ustiategitan), % 18,5 lur goldagarria (1.029 ha, 39 ustiategitan), % 0,9 arbolak (52,3 ha, 40 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,07 ha, 4 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
72%
28%
NAE · 5.569 ha (% 72,3)Gainerako azalera · 2.131 ha (% 27,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
18%
81%
Lur goldagarria · 1.029 ha (% 18,5)Larre iraunkorrak · 4.488 ha (% 80,6)Arbolak · 52,3 ha (% 0,9)Baratzeak · 0,07 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.012 behi, 12.083 ardi eta ahuntz eta 1.003 txerri zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 335 gidari zeuden erroldatuta: 201 gizon (% 60) eta 134 emakume (% 40). Biztanleen % 62 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 598 ibilgailuk osatzen zuten: 394 turismo, 61 furgoneta, 46 kamioi, 30 ziklomotor eta 28 motozikleta. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 730 turismokoa zen, probintziako (602) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,9 urtekoa zen; turismoen % 5,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 20,1k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,1 diesel zen eta % 35,4 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,2; probintzian % 0,3). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 45,5k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
22%
30%
45%
0 etiketa · 3 (% 0,5)ECO · 12 (% 2)C etiketa · 131 (% 22,1)B etiketa · 178 (% 30)Etiketarik gabe · 270 (% 45,5)
Turismoak, adinaren arabera
10%
20%
45%
20%
< 4 urte · 20 (% 5,1)4–8 urte · 38 (% 9,6)8–15 urte · 78 (% 19,8)15–25 urte · 179 (% 45,4)≥ 25 urte · 79 (% 20,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

Artikulu hau Extremadurako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 40 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article