factograf
EU
Sign in

Hohenhameln

Hohenhameln

Key facts

biztanleria9.411
azalera69,59km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate, Einheitsgemeinde
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera101m
All data from the card 11
Posta kodea
31249
Udalerri kodea
03157002
Koordenatuak
52°15′36″N 10°03′59″E / 52.26°N 10.0664°E
Azalera
69,59 km²
Altitudea
101 m, 104 m eta 94 m
Mugakideak
Lehrte, Harsum, Algermissen, Sehnde eta Ilsede
Biztanleria
9.411 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
135 bizt/km²
Telefono aurrizkia
05128
Hiri senidetuak
Brandis, Loppersum, Unisław udalerria, Leuna eta Q2519851
Matrikula
PE

Hohenhameln Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Peine barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.411 biztanle zituen 69,6 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 9.308 biztanle zituen: 4.630 gizonezko (% 49,7) eta 4.679 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 99,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,5 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea920093009400950096009700201620182020202220242026HohenhamelnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

8.015
1.172
Migrazio-jatorririk gabe (8.015)Migrazio-jatorri osoa (1.172)Migrazio-jatorri partziala (122)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.360 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.665, % 61,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 123,28 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,15 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,9 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

4.360etxebizitza
123,28 m²batez besteko azalera
5,15 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.665
1.496
Jabetzan (2.665)Alokairuan (1.496)Aisialdikoa (11)Hutsik (185)
% 4,1hutsik dauden tasa
% 64,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (995). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (974); eraikin guztien % 86,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.612 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra32
2 gela151
3 gela579
4 gela945
5 gela994
6 gela669
7 gela edo gehiago995

Eraikuntza garaia

1919 aurretik974
1919-1949244
1950-1959287
1960-1969441
1970-1979731
1980-1989406
1990-1999673
2000-2009333
2010-201583
2016 eta geroago192

Berogailu mota

3.612
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (232)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (265)Bloke-berogailua (Blockheizung) (24)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.612)Labe indibiduala (190)Berogailurik gabe (32)

Guztira 3.176 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.682, % 84,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.486).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 4.098 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.444, % 35,2).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

3.176bizitegi-eraikin
4.098etxegune

Eraikin mota

2.682
Etxe bakartua (2.682)Etxe atxikia (bikoitza) (236)Ilarako etxea (111)Bestelako eraikin mota (150)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.486
452
Etxebizitza bakarra (2.486)2 etxebizitza (452)3-6 etxebizitza (227)7-12 etxebizitza (10)

Etxegunearen tamaina

1.304
1.444
658
458
Pertsona bakarra (1.304)2 pertsona (1.444)3 pertsona (658)4 pertsona (458)5 pertsona (155)6 pertsona (78)

Read next

In 36 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article