factograf
EU
Sign in

Hattingen

Hattingen

Key facts

biztanleria52.969
azalera71,67km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera88m
gobernuburuaDirk Glaser
All data from the card 13
Alkatea
Dirk Glaser
Izen ofiziala
Hattingen
Jatorrizko izena
Hattingen
Posta kodea
45525, 45527 eta 45529
Udalerri kodea
05954016
Koordenatuak
51°23′57″N 7°11′09″E / 51.3992°N 7.1858°E
Azalera
71,67 km²
Altitudea
88 m eta 90 m
Mugakideak
Wuppertal, Witten, Velbert eta Langenberg
Biztanleria
52.969 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
739 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02324
Matrikula
EN eta WIT

Hattingen Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Ennepe-Ruhr barrutian. Azken zentsuaren arabera 52.969 biztanle zituen 71,7 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 52.758 biztanle zituen: 25.413 gizonezko (% 48,2) eta 27.346 emakumezko (% 51,8); 100 emakumeko 92,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,8 ezkongabeak ziren eta % 45,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea53.00054.00055.00056.00057.00058.00059.0001970198019902000201020202030HattingenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 77,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

40.851
10.877
Migrazio-jatorririk gabe (40.851)Migrazio-jatorri osoa (10.877)Migrazio-jatorri partziala (1.030)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 28.437 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (17.316, % 60,9) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 87,89 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,22 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 37,1 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

28.437etxebizitza
87,89 m²batez besteko azalera
6,22 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

10.073
17.316
Jabetzan (10.073)Alokairuan (17.316)Aisialdikoa (56)Hutsik (988)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 37,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (8.335). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (5.704); eraikin guztien % 92,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (21.405 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra446
2 gela3.570
3 gela8.089
4 gela8.335
5 gela4.104
6 gela2.177
7 gela edo gehiago1.709

Eraikuntza garaia

1919 aurretik3.697
1919-19492.561
1950-19595.351
1960-19695.704
1970-19794.245
1980-19892.128
1990-19992.540
2000-20091.266
2010-2015570
2016 eta geroago368

Berogailu mota

5.419
21.405
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (266)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (5.419)Bloke-berogailua (Blockheizung) (726)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (21.405)Labe indibiduala (555)Berogailurik gabe (64)

Guztira 10.451 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.421, % 42,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.468).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 26.683 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (12.065, % 45,2).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

10.451bizitegi-eraikin
26.683etxegune

Eraikin mota

4.421
2.453
3.248
Etxe bakartua (4.421)Etxe atxikia (bikoitza) (2.453)Ilarako etxea (3.248)Bestelako eraikin mota (328)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.468
1.536
2.618
Etxebizitza bakarra (5.468)2 etxebizitza (1.536)3-6 etxebizitza (2.618)7-12 etxebizitza (689)13 etxebizitza edo gehiago (138)

Etxegunearen tamaina

12.065
8.514
2.974
2.163
Pertsona bakarra (12.065)2 pertsona (8.514)3 pertsona (2.974)4 pertsona (2.163)5 pertsona (650)6 pertsona (316)

Read next

In 52 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article