Hantay Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.244 biztanle zituen 2,1 km²-ko azaleran.
Geografia

Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Marquillies, Salomé eta Billy-Berclau.
Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.
Klima
CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du<ref name="Joly">{{erreferentzia | izena1 = Daniel | abizena1 = Joly | izena2 = Thierry | abizena2 = Brossard | izena3 = Hervé | abizena3 = Cardot | izena4 = Jean | abizena4 = Cavailhes | izena5 = Mohamed | abizena5 = Hilal | izena6 = Pierre | abizena6 = Wavresky | izenburua = Les types de climats en France, une construction spatiale | aldizkaria = Cybergéo: revue européenne de géographie | zenbakia = 501 | data = 2010-06-18 | doi = 10.4000/cybergeo.23155 | hizkuntza = fr }}</ref>. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe<ref name="Dubreuil2022">{{erreferentzia | izena1 = Vincent | abizena1 = Dubreuil | izenburua = Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen | aldizkaria = La Météorologie | zenbakia = 116 | data = 2022-02 | doi = 10.37053/lameteorologie-2022-0012 | hizkuntza = fr }}</ref>. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))<ref name="MFTipologia">{{erreferentzia | izenburua = Le climat en France hexagonale et Corse | url = https://meteofrance.com/comprendre-climat/france/le-climat-en-france-metropolitaine | webgunea = meteofrance.com | hizkuntza = fr }}</ref>. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago<ref name="RE2020">{{erreferentzia | izenburua = Réglementation environnementale RE2020 | url = https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020 | webgunea = ecologie.gouv.fr | data = 2020-11-18 | hizkuntza = fr }}</ref>.
1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 701 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 9,3 egun izanik<ref name="Joly" />. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lesquin udalerrian dago, 16,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 740 mm-koa delarik<ref name="FICHECLIM59343001">{{erreferentzia | izenburua = Station Météo-France « Lille-Lesquin », fiche climatologique | url = https://object.files.data.gouv.fr/meteofrance/data/synchro_ftp/REF_STATION/FICHECLIM_59343001.pdf | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,5 °C-koa da, 1982ko urtarrilaren 14an lortua<ref group="oh">Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.</ref><ref name="FICHECLIM59343001" />.
Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,1 °C-koa da.<ref group="oh" name="MF-SIM-sareta">Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.</ref> Hilabeterik beroena uztaila da (18,9 °C) eta hotzena urtarrila (4,2 °C). Urteko prezipitazioa 765 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (79 mm) eta lehorrena apirila (44 mm).<ref name="MF-SIM">{{erreferentzia | izenburua = Données changement climatique - SIM quotidienne | url = https://www.data.gouv.fr/datasets/donnees-changement-climatique-sim-quotidienne | argitaletxea = Météo-France | webgunea = data.gouv.fr | hizkuntza = fr }}</ref>
1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,42 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,8 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,6 °C) eta hotzena 1963 (8,2 °C).<ref name="MF-SIM" />
| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 4.2 | 4.6 | 7.3 | 10.3 | 13.9 | 16.8 | 18.9 | 18.6 | 15.4 | 11.6 | 7.5 | 4.8 | 11.1 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 62 | 54 | 54 | 44 | 61 | 65 | 70 | 71 | 61 | 67 | 78 | 79 | 765 |
| Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua | |||||||||||||
Demografia
Biztanleria
Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:
BiztanleriaUrtea2004006008001000120014001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.
| Urtea | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hazkunde begetatiboa | 9 | 7 | 12 | 21 | 18 | 13 | 12 | 15 | 3 | 8 | 15 | 6 | 11 | 10 | 11 | 5 | 5 | 4 |
| Jaiotzak | 20 | 13 | 16 | 26 | 24 | 18 | 18 | 23 | 10 | 11 | 21 | 13 | 18 | 14 | 17 | 12 | 11 | 11 |
| Heriotzak | 11 | 6 | 4 | 5 | 6 | 5 | 6 | 8 | 7 | 3 | 6 | 7 | 7 | 4 | 6 | 7 | 6 | 7 |
Familiak eta etxeguneak
2023 erroldaren arabera, Hantay udalerrian 1.181 biztanle zeuden eta 465 elkarbizitza unitate<ref group="oh">INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.</ref>, hau da, 2,54 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 36,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 19,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).<ref name="menages">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/9006073?sommaire=9006187%7Cizenburua=Couples-Familles-Ménages en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Udalerrian 379 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (171). Guraso bakarreko 75 familietatik 75etan ama zen guraso bakarra. 148 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 120k seme-alaba bakarra zuten etxean, 80k bi, eta 30k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 171 bikoteetatik 29tan (% 17,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.<ref name="menages" />
15 urte edo gehiago zituzten 977 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 55,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,2).<ref name="menages" />
15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,3 izatezko bikotean eta % 6,9 PACS bidez lotuta). % 25,9 ezkongabeak ziren, % 3,4 alargunak eta % 6,2 dibortziatuak.<ref name="menages" />
Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 24,3), erretiratuak (% 20,9), eskulangileak (% 17,2), enplegatuak (% 17,0). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 24,3) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 15,6) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.<ref name="menages" />
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Elkarbizitza-unitateak | ||
| Seme-alabekin bizi ziren bikoteak | 171 | % 36,8 |
| Etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak | 132 | % 28,4 |
| Guraso bakarrekoak | 71 | % 15,3 |
| Kide bakarrekoak | 90 | % 19,4 |
| Bestelakoak | 0 | % 0,0 |
| Familiak | ||
| Seme-alabarik gabeko bikoteak | 132 | % 34,8 |
| Seme-alabadun bikoteak | 171 | % 45,1 |
| Guraso bakarrekoak | 75 | % 19,8 |
| 25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean | 148 | % 39,1 |
| Seme-alaba bat | 120 | % 31,7 |
| Bi seme-alaba | 80 | % 21,1 |
| Hiru seme-alaba | 22 | % 5,8 |
| Lau seme-alaba edo gehiago | 8 | % 2,1 |
| Egoera zibila (15 urte edo gehiago) | ||
| Ezkonduta | 453 | % 46,4 |
| Izatezko bikotean | 110 | % 11,3 |
| PACS bidez lotuta | 67 | % 6,9 |
| Ezkongabea | 253 | % 25,9 |
| Alarguna | 33 | % 3,4 |
| Dibortziatuta | 61 | % 6,2 |
| Erreferentziazko pertsonaren lanbidea | ||
| Nekazariak | 0 | % 0,0 |
| Artisau, merkatari eta enpresa-buruak | 30 | % 6,5 |
| Goi-mailako langileak | 46 | % 9,9 |
| Erdi-mailako lanbideak | 113 | % 24,3 |
| Enplegatuak | 79 | % 17,0 |
| Eskulangileak | 80 | % 17,2 |
| Erretiratuak | 97 | % 20,9 |
| Bestelakoak | 20 | % 4,3 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Etxebizitza
2023 erroldaren arabera, udalerrian 476 etxebizitza zeuden. Horietatik 462 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 13 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (471), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 338 beren jabearen bizilekuak ziren, 121 alokairuan zeuden, 90 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.<ref name="etxebizitzak">{{erreferentzia|url=https://www.insee.fr/fr/statistiques/8997194%7Cizenburua=Logement en 2023|lana=Recensement de la population|argitaletxea=INSEE|hizkuntza=fr|urtea=2023}}</ref>
Etxebizitza multzoa
Etxe mota
Jabetza egoera
Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (150).<ref name="etxebizitzak" />
Eraikuntza garaia
Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (301). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (210 etxebizitzatan). 420 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 183 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 247tan bi edo gehiago.<ref name="etxebizitzak" />
Gela kopurua
Berogailu mota
Aparkalekua eta ibilgailuak
| Kopurua | % | |
|---|---|---|
| Etxebizitza multzoa | ||
| Egoitza nagusia | 462 | % 97,1 |
| Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa | 1 | % 0,2 |
| Hutsik | 13 | % 2,7 |
| Etxe mota | ||
| Etxeak | 471 | % 98,9 |
| Apartamentuak | 3 | % 0,6 |
| Gela kopurua (egoitza nagusiak) | ||
| 1 gela | 0 | % 0,0 |
| 2 gela | 8 | % 1,7 |
| 3 gela | 41 | % 8,9 |
| 4 gela | 112 | % 24,2 |
| 5 gela edo gehiago | 301 | % 65,2 |
| Eraikuntza garaia (egoitza nagusiak) | ||
| 1919 aurretik | 24 | % 5,2 |
| 1919-1945 | 56 | % 12,1 |
| 1946-1970 | 23 | % 5,0 |
| 1971-1990 | 150 | % 32,5 |
| 1991-2005 | 80 | % 17,3 |
| 2006-2020 | 129 | % 27,9 |
| Jabetza egoera (egoitza nagusiak) | ||
| Jabeak | 338 | % 73,2 |
| Alokairuan | 121 | % 26,2 |
| HLM | 90 | % 19,5 |
| Doan lagata | 2 | % 0,4 |
| Berogailu mota (egoitza nagusiak) | ||
| Gas sarea | 210 | % 45,5 |
| Fuel-olioa | 25 | % 5,4 |
| Elektrizitatea | 164 | % 35,5 |
| Gas botila | 3 | % 0,6 |
| Bestelakoak | 59 | % 12,8 |
| Aparkalekua eta ibilgailuak (egoitza nagusiak) | ||
| Aparkalekua | 420 | % 90,9 |
| Ibilgailu bat | 183 | % 39,6 |
| Bi ibilgailu edo gehiago | 247 | % 53,5 |
| Iturria: INSEE, RP2023. | ||
Ekonomia
Enplegua
2023 urtean 15-64 urteko 838 biztanleetatik 603 aktibo ziren (% 72,0), horietako 553 lanean (% 66,0) eta 50 langabezian (aktiboen % 8,3).
Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).
Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera
Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.
235 ez-aktibotik 69 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,4), 46 erretiraturik zeuden (% 19,6) eta 119 bestelako ez-aktibo ziren (% 50,6).
Ez-aktiboak
Lanbide-kategoria<ref group="oh">Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.</ref>
Udalerrian 201 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 553 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.<ref group="oh">Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.</ref>
Diru sarrerak
2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.460 eurokoa zen.
Departamenduarekiko konparaketa xehea
|
|---|
|
Pobrezia-tasa adinaren arabera (departamendua) 18 urtez azpiko% 29,5 18-29 urte% 24,4 30-39 urte% 18,8 40-49 urte% 19,2 50-64 urte% 17,2 65-74 urte% 13,2 75 urte eta gehiago% 12,0 Pobrezia-tasa etxebizitza-erregimenaren arabera (departamendua) Jabeak% 8,1 Errentariak% 38,8 Eskuragarri dagoen errentaren osaera (departamendua) INSEEk «eskuragarri dagoen errenta» horrela eraikitzen du: jarduera-errenta + pentsioak + ondarea + gizarte-prestazioak (batuz % 100 baino gehiago ematen dute) ken zuzeneko zergak (batez ere errentaren gaineko zerga). Jarduera-errenta% 73,0 Pentsio/erretiroak% 25,1 Ondarea, bestelakoak% 9,7 Gizarte-prestazioak% 7,2 Zuzeneko zergak−% 15,0 Jarduera-errenta zatitzen bada: soldatak % 65,9, ez-soldatapekoen errenta % 4,6, langabezia-sariak % 2,5. |
Ekonomia jarduerak
2007an zeuden 9 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.
2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra zurgina zen.
2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.
2000. urtean Hantay udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, 136 hektarea erabiltzen.
Hezkuntza eta osasun ekipamenduak
2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.