factograf
EU
Sign in

Gescher

Gescher

Key facts

biztanleria17.221
azalera80,84km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera59m
All data from the card 12
Alkatea
Thomas Kerkhoff (en)
Izen ofiziala
Gescher
Posta kodea
48712
Udalerri kodea
05554016
Koordenatuak
51°57′25″N 7°00′20″E / 51.9569°N 7.0056°E
Azalera
80,84 km²
Altitudea
59 m eta 60 m
Mugakideak
Velen, Südlohn, Coesfeld, Stadtlohn, Reken eta Roosendaal
Biztanleria
17.221 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
213 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02542
Matrikula
BOR

Gescher Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Borken barrutian. Azken zentsuaren arabera 17.221 biztanle zituen 80,8 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 17.245 biztanle zituen: 8.661 gizonezko (% 50,2) eta 8.584 emakumezko (% 49,8); 100 emakumeko 100,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,5 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea13.00014.00015.00016.00017.00018.0001970198019902000201020202030GescherBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 10,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

15.266
1.799
Migrazio-jatorririk gabe (15.266)Migrazio-jatorri osoa (1.799)Migrazio-jatorri partziala (178)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.408 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.279, % 57,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 119,62 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,73 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 59,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

7.408etxebizitza
119,62 m²batez besteko azalera
5,73 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.279
2.963
Jabetzan (4.279)Alokairuan (2.963)Aisialdikoa (10)Hutsik (159)
% 2,1hutsik dauden tasa
% 59,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.723). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.218); eraikin guztien % 80,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.647 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra71
2 gela431
3 gela1.016
4 gela1.604
5 gela1.472
6 gela1.096
7 gela edo gehiago1.723

Eraikuntza garaia

1919 aurretik484
1919-1949398
1950-1959801
1960-19691.218
1970-19791.206
1980-1989714
1990-19991.149
2000-2009775
2010-2015350
2016 eta geroago310

Berogailu mota

6.647
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (143)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (436)Bloke-berogailua (Blockheizung) (44)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.647)Labe indibiduala (122)Berogailurik gabe (13)

Guztira 4.521 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.615, % 80,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.984).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 7.160 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.362, % 33,0).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

4.521bizitegi-eraikin
7.160etxegune

Eraikin mota

3.615
434
Etxe bakartua (3.615)Etxe atxikia (bikoitza) (434)Ilarako etxea (319)Bestelako eraikin mota (146)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.984
1.116
376
Etxebizitza bakarra (2.984)2 etxebizitza (1.116)3-6 etxebizitza (376)7-12 etxebizitza (35)13 etxebizitza edo gehiago (11)

Etxegunearen tamaina

2.351
2.362
983
954
Pertsona bakarra (2.351)2 pertsona (2.362)3 pertsona (983)4 pertsona (954)5 pertsona (329)6 pertsona (182)

Read next

In 39 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article