factograf
EU
Sign in

Geretsried

Geretsried

Key facts

biztanleria25.907
azalera24,6km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera605m
All data from the card 11
Izen ofiziala
Geretsried
Posta kodea
82538
Udalerri kodea
09173126
Koordenatuak
47°52′N 11°28′E / 47.87°N 11.47°E
Azalera
24,6 km²
Altitudea
605 m
Mugakideak
Eurasburg, Königsdorf, Egling eta Wolfratshausen
Biztanleria
25.907 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
1.053 bizt/km²
Telefono aurrizkia
08171
Hiri senidetuak
Amberg eta Chamalières

Geretsried Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 25.907 biztanle zituen, 24,6 kilometro koadroko azaleran.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 25.705 biztanle zituen: 12.732 gizonezko (% 49,5) eta 12.974 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 19,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,6 ezkongabeak ziren eta % 44,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.000194019601980200020202040GeretsriedBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 58,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 39,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

14.897
10.124
Migrazio-jatorririk gabe (14.897)Migrazio-jatorri osoa (10.124)Migrazio-jatorri partziala (688)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 12.336 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.798, % 55,1) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 90,42 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,79 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 43,7 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

12.336etxebizitza
90,42 m²batez besteko azalera
8,79 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.172
6.798
Jabetzan (5.172)Alokairuan (6.798)Aisialdikoa (93)Hutsik (281)
% 2,3hutsik dauden tasa
% 43,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.528). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.263); eraikin guztien % 76,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.504 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra410
2 gela1.496
3 gela3.107
4 gela3.528
5 gela1.942
6 gela1.038
7 gela edo gehiago820

Eraikuntza garaia

1919 aurretik53
1919-1949212
1950-1959582
1960-19693.263
1970-19792.410
1980-19891.497
1990-19991.457
2000-20091.173
2010-2015816
2016 eta geroago881

Berogailu mota

10.504
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (437)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (429)Bloke-berogailua (Blockheizung) (626)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.504)Labe indibiduala (326)Berogailurik gabe (18)

Guztira 4.686 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa ilarako etxea zen (1.857, % 39,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.096).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 11.891 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (4.874, % 41,0).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

4.686bizitegi-eraikin
11.891etxegune

Eraikin mota

1.440
1.136
1.857
Etxe bakartua (1.440)Etxe atxikia (bikoitza) (1.136)Ilarako etxea (1.857)Bestelako eraikin mota (253)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.096
499
619
Etxebizitza bakarra (3.096)2 etxebizitza (499)3-6 etxebizitza (619)7-12 etxebizitza (375)13 etxebizitza edo gehiago (102)

Etxegunearen tamaina

4.874
3.624
1.586
1.273
Pertsona bakarra (4.874)2 pertsona (3.624)3 pertsona (1.586)4 pertsona (1.273)5 pertsona (350)6 pertsona (182)

Read next

In 46 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article