factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Gallarate

Gallarate

Key facts

biztanleria52.811
azalera20,98km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaGallarate
itsas mailaren gainetiko altuera238m
All data from the card 16
Izen ofiziala
Gallarate
Jatorrizko izena
Gallarate
Posta kodea
21013
ISTAT kodea
012070
Herriburua
Gallarate
Koordenatuak
45°39′54″N 8°47′29″E / 45.6649°N 8.7914°E
Azalera
20,98 km²
Altitudea
238 m
Mugakideak
Besnate, Busto Arsizio, Casorate Sempione, Cavaria con Premezzo, Cassano Magnago, Arsago Seprio, Cardano al Campo eta Samarate
Biztanleria
52.811 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
2.517 bizt/km²
Telefono aurrizkia
0331
Katastro kodea
D869
Sailkapen sismikoa
4 (Oso txikia)
Matrikula
VA
Hizkuntza ofiziala
italiera

Gallarate Italiako udalerri bat da. Vareseko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 52.811 biztanle ditu, 20,98 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Besnate, Busto Arsizio, Casorate Sempione, Cavaria con Premezzo, Cassano Magnago, Arsago Seprio, Cardano al Campo eta Samarate.


Demografia

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 27.652 etxebizitza zeuden: 23.302 (% 84,3) okupatuta eta 4.350 (% 15,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71 jabetzan zeuden, % 24,9 alokairuan eta % 4,1 beste titulu batekin.

27.652etxebizitza (2021)
23.302okupatuak
4.350hutsik (% 15,7)

Erabilera (2021)

23.302
4.350
Okupatuak (23.302)Hutsik edo ez-okupatuak (4.350)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71
24,9
Jabetzan (71)Alokairuan (24,9)Beste titulu batekin (4,1)

2024an 24.108 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 9.530 (% 39,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

24.108etxegune (2024)
9.530pertsona bakarrekoak (% 39,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide9.530
2 kide6.665
3 kide3.875
4 kide2.775
5 kide edo gehiago1.263

Read next

In 67 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article