Geografia
Udalerri mugakideak
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Rillo, Cañada Vellida eta Perales del Alfambra.
Demografia
Jatorria
Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 43,8 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 44,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,2 —probintzian % 16,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 10 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 50). Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Kuba dira.
Etxebizitza
INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 114 etxebizitza zeuden: 37 (% 32,5) nagusiak eta 77 (% 67,5) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxebizitza multzoa Teruelgo mapa
Guztira 37 etxegune zeuden, eta horietatik 15 (% 40,5) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 82 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 15,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,5.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 26,1 zen 2021ean eta % 26,8 2024an; beraz, 0,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 20,5 izatetik % 19,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 35,3 ziren, eta gizonen artean % 20,8; 14,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 17,6 eta gizonen % 20,8 ziren.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 22 | % 26,8 | 10 | % 20,8 | 12 | % 35,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 13 | % 15,9 | 7 | % 14,6 | 6 | % 17,6 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 31 | % 37,8 | 21 | % 43,8 | 10 | % 29,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 16 | % 19,5 | 10 | % 20,8 | 6 | % 17,6 |
| Guztira | 82 | % 100,0 | 48 | % 100,0 | 34 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 26,1 | % 18,2 | % 35,2 | % 20,5 | 88 |
| 2022 | % 26,2 | % 19,0 | % 35,7 | % 19,0 | 84 |
| 2023 | % 26,6 | % 15,2 | % 36,7 | % 21,5 | 79 |
| 2024 | % 26,8 | % 15,9 | % 37,8 | % 19,5 | 82 |
Ekonomia
Diru-sarrerak
2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.725 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 32.093 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.364 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.050 euro zen. Errenta gordina 19.966 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 40,7. Gainerako iturriak: pentsioak (% 35,2), beste diru-sarrerak (% 20,8), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 2,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 23,1 da, probintziakoaren (30,1; Teruelgo mapa) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 1,8 da, probintziakoaren (2,7; Teruelgo mapa) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Fuentes Calientes udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 46 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,8; gainerako % 43,2 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,2 zen eta emakumezkoena % 61,8; langabezia-tasa, aldiz, % 4,0 eta % 4,8 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />
Okupatuen kopurua 40 zen 2023ean, 2021eko 42etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 42,5 osatzen dute, eta gizonek % 57,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 44 | % 54,3 | 24 | % 51,1 | 20 | % 58,8 |
| Langabeak | 2 | % 2,5 | 1 | % 2,1 | 1 | % 2,9 |
| Inaktiboak | 35 | % 43,2 | 22 | % 46,8 | 13 | % 38,2 |
| Guztira | 81 | % 100,0 | 47 | % 100,0 | 34 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 57,5), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 32,5), eraikuntza (% 5,0) eta industria (% 2,5).<ref name="ine-jarduera" />
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 60,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 22,5), eta oinarrizko okupazioak % 5,0.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 65,2 eta emakumeen % 52,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 9 | % 22,5 | 3 | % 13,0 | 6 | % 35,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 24 | % 60,0 | 15 | % 65,2 | 9 | % 52,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 2 | % 5,0 | 2 | % 8,7 | 0 | % 0,0 |
| Ez dago jasota | 5 | % 12,5 | 3 | % 13,0 | 2 | % 11,8 |
| Guztira | 40 | % 100,0 | 23 | % 100,0 | 17 | % 100,0 |
Okupatuen % 52,5 besteren konturako langileak dira, eta % 47,5 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 19 | % 47,5 | 14 | % 60,9 | 5 | % 29,4 |
| Besteren kontura | 21 | % 52,5 | 9 | % 39,1 | 12 | % 70,6 |
| Guztira | 40 | % 100,0 | 23 | % 100,0 | 17 | % 100,0 |
Lehen sektorea
Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 26 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.724 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 25 km² denez, NAE lurraldearen % 68,9 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 87 lur goldagarria (1.500 ha, 25 ustiategitan), % 13 larre iraunkorrak (224 ha, 6 ustiategitan), arbolak (0,49 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,18 ha, 5 ustiategitan).
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.492 ardi eta ahuntz zeuden.
Ibilgailu-parkea
Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 59 gidari zeuden erroldatuta: 40 gizon (% 67,8) eta 19 emakume (% 32,2). Biztanleen % 66,3 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 152 ibilgailuk osatzen zuten: 100 turismo, 19 furgoneta, 11 kamioi, 6 motozikleta eta 6 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 1.124 turismokoa zen (probintziako 3. altuena), probintziako (595) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 15,4 urtekoa zen; turismoen % 3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 37k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 69,4 diesel zen eta % 30,6 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 52,4k ez zuen etiketarik.
Kanpo estekak
- (Gaztelaniaz) Udalari buruzko webgunea.
Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.
