factograf
EU
Sign in

Dormagen

Dormagen

Key facts

biztanleria63.619
azalera85,5km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera45m
gobernuburuaErik Lierenfeld
All data from the card 12
Alkatea
Erik Lierenfeld
Posta kodea
41539–41542
Udalerri kodea
05162004
Koordenatuak
51°05′47″N 6°50′24″E / 51.0964°N 6.84°E
Azalera
85,5 km²
Altitudea
45 m
Mugakideak
Neuss, Rommerskirchen, Grevenbroich, Kolonia eta Düsseldorf
Biztanleria
63.619 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
744 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02133, 02182
Hiri senidetuak
Saint-André-lez-Lille, Toro eta קריית אונו
Matrikula
NE

Dormagen Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Rhein Neuss barrutian. Azken zentsuaren arabera 63.619 biztanle zituen 85,5 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 64.259 biztanle zituen: 31.950 gizonezko (% 49,7) eta 32.314 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 98,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,4 ezkongabeak ziren eta % 47,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea54.00056.00058.00060.00062.00064.00066.0001970198019902000201020202030DormagenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 73,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 24,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

46.988
15.718
Migrazio-jatorririk gabe (46.988)Migrazio-jatorri osoa (15.718)Migrazio-jatorri partziala (1.551)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 30.534 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (15.244, % 49,9) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 97,19 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,35 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 49,3 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

30.534etxebizitza
97,19 m²batez besteko azalera
7,35 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

14.495
15.244
Jabetzan (14.495)Alokairuan (15.244)Aisialdikoa (41)Hutsik (757)
% 2,3hutsik dauden tasa
% 49,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (9.594). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (6.632); eraikin guztien % 85,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (23.522 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra579
2 gela2.712
3 gela6.623
4 gela9.594
5 gela5.238
6 gela3.185
7 gela edo gehiago2.606

Eraikuntza garaia

1919 aurretik758
1919-19491.526
1950-19592.888
1960-19696.632
1970-19795.877
1980-19893.625
1990-19994.896
2000-20092.239
2010-20151.107
2016 eta geroago978

Berogailu mota

23.522
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (2.400)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (943)Bloke-berogailua (Blockheizung) (2.240)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (23.522)Labe indibiduala (1.310)Berogailurik gabe (117)

Guztira 14.904 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.123, % 34,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (10.284).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 29.285 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (10.838, % 37,0).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

14.904bizitegi-eraikin
29.285etxegune

Eraikin mota

5.123
5.052
4.304
Etxe bakartua (5.123)Etxe atxikia (bikoitza) (5.052)Ilarako etxea (4.304)Bestelako eraikin mota (422)

Etxebizitza kopurua eraikineko

10.284
1.792
2.140
Etxebizitza bakarra (10.284)2 etxebizitza (1.792)3-6 etxebizitza (2.140)7-12 etxebizitza (546)13 etxebizitza edo gehiago (142)

Etxegunearen tamaina

10.838
10.003
3.976
2.998
Pertsona bakarra (10.838)2 pertsona (10.003)3 pertsona (3.976)4 pertsona (2.998)5 pertsona (1.011)6 pertsona (463)

Read next

In 52 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article