factograf
EU
Sign in

Cubla

Cubla

Key facts

biztanleria56
azalera48,63km²
honako hau daAragoiko udalerria
estatu burujabeEspainia
hiriburuaCubla
itsas mailaren gainetiko altuera1.088m
All data from the card 13
Alkatea
Santiago Esteban Esteban (en)
Izen ofiziala
Cubla
Posta kodea
44191
INEk ezarritako kodea
44089
Herriburua
Cubla
Koordenatuak
40°12′39″N 1°04′43″W / 40.2107°N 1.0787°W
Azalera
48,634734 km²
Altitudea
1.088 m
Mugakideak
La Puebla de Valverde, Camarena de la Sierra, Valacloche, Cascante del Río, Villel, Villastar eta Teruel
Biztanleria
56 (2025)
Dentsitatea
1 bizt/km²
Matrikula
TE
Hizkuntza ofiziala
gaztelania
Cubla
Cubla

Cubla Teruelgo udalerria da, Comunidad de Teruel eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 56 biztanle zituen 48,6 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Puebla de Valverde, Camarena de la Sierra, Valacloche, Cascante del Río, Villel, Villastar eta Teruel.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea45505560657075200020052010201520202025CublaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 15,8 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 44,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 29,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 7 —probintzian % 16,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Teruelgo mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 15,8Probintzia berean · % 45,6Erkidegoan · % 1,8Beste erkidegoa · % 29,8Estatutik kanpo · % 7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 4 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 75). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Suitza dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 75Europa · % 25
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 119 etxebizitza zeuden: 30 (% 25,2) nagusiak eta 89 (% 74,8) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

119etxebizitza
30etxegune

Etxebizitza multzoa Teruelgo mapa

30
89
Etxebizitza nagusia (30)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (89)

Guztira 30 etxegune zeuden, eta horietatik 18 (% 60,0) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 118
2 pertsona5
3 pertsona5
4 pertsona1
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 53 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,7.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 30,6 zen 2021ean eta % 35,8 2024an; beraz, 5,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 10,2 izatetik % 5,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 47,1 ziren, eta gizonen artean % 30,6; 16,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 5,9 eta gizonen % 5,6 ziren.

53biztanle 15 urte edo +, 2024
% 35,8goi-mailako ikasketak+5,2 puntu 2021etik mapa
% 5,7lehen hezkuntza edo gutxiago−4,5 puntu 2021etik mapa
% 35,8
% 22,6
% 35,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 5,7Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 35,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 22,6Goi-mailako ikasketak · % 35,8
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Teruelgo mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Cubla, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak19% 35,811% 30,68% 47,1
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa12% 22,69% 25,03% 17,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)19% 35,814% 38,95% 29,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago3% 5,72% 5,61% 5,9
Guztira53% 100,036% 100,017% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Cubla, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 30,6% 24,5% 34,7% 10,249
2022% 29,8% 22,8% 36,8% 10,557
2023% 33,3% 22,7% 34,8% 9,166
2024% 35,8% 22,6% 35,8% 5,753
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.897 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.581 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.364 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 18.875 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cubla udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 39 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 73,6; gainerako % 26,4 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 2,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 72,2 zen eta emakumezkoena % 76,5; langabezia-tasa, aldiz, % 0,0 eta % 7,7 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 39 zen 2023ean, 2021eko 25etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 30,8 osatzen dute, eta gizonek % 69,2.

39okupatu, 2023+% 56,0 2021etik
% 30,8emakumeak okupatuen artean
% 73,6jarduera-tasa, 2024
% 2,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 71,7
% 26,4
Okupatuak · % 71,7Langabeak · % 1,9Inaktiboak · % 26,4
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Cubla, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak38% 71,726% 72,212% 70,6
Langabeak1% 1,90% 0,01% 5,9
Inaktiboak14% 26,410% 27,84% 23,5
Guztira53% 100,036% 100,017% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,7), industria (% 15,4), eraikuntza (% 12,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 5,1).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Teruelgo mapa
% 15,4
% 12,8
% 66,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 5,1Industria · % 15,4Eraikuntza · % 12,8Zerbitzuak · % 66,7

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 74,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 15,4), eta oinarrizko okupazioak % 5,1.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 77,8 eta emakumeen % 66,7).

% 15,4
% 74,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 15,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 74,4Oinarrizko okupazioak · % 5,1Ez dago jasota · % 5,1
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Cubla, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak6% 15,43% 11,13% 25,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak29% 74,421% 77,88% 66,7
Oinarrizko okupazioak2% 5,11% 3,71% 8,3
Ez dago jasota2% 5,12% 7,40% 0,0
Guztira39% 100,027% 100,012% 100,0

Okupatuen % 79,5 besteren konturako langileak dira, eta % 20,5 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 20,5
% 79,5
Norberaren kontura · % 20,5Besteren kontura eta beste egoera bat · % 79,5
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Cubla, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura8% 20,56% 22,22% 16,7
Besteren kontura31% 79,521% 77,810% 83,3
Guztira39% 100,027% 100,012% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 44 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.076 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 48,6 km² denez, NAE lurraldearen % 42,7 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 62 larre iraunkorrak (1.287 ha, 36 ustiategitan), % 34,3 lur goldagarria (712 ha, 8 ustiategitan), % 3,7 arbolak (75,9 ha, 7 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,16 ha, 7 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
43%
57%
NAE · 2.076 ha (% 42,7)Gainerako azalera · 2.788 ha (% 57,3)
NAE, lur-erabileraren arabera
34%
62%
Lur goldagarria · 712 ha (% 34,3)Larre iraunkorrak · 1.287 ha (% 62)Arbolak · 75,9 ha (% 3,7)Baratzeak · 0,16 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 35 gidari zeuden erroldatuta: 27 gizon (% 77,1) eta 8 emakume (% 22,9). Biztanleen % 61,4 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 85 ibilgailuk osatzen zuten: 48 turismo, 20 furgoneta, 13 motozikleta, 3 kamioi eta 1 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 842 turismokoa zen, probintziako (595) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,5 urtekoa zen; turismoen % 6,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 16,7k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 50,6 diesel zen eta % 49,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 47,1k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
25%
27%
47%
0 etiketa · 1 (% 1,2)C etiketa · 21 (% 24,7)B etiketa · 23 (% 27,1)Etiketarik gabe · 40 (% 47,1)
Turismoak, adinaren arabera
15%
23%
40%
17%
< 4 urte · 3 (% 6,3)4–8 urte · 7 (% 14,6)8–15 urte · 11 (% 22,9)15–25 urte · 19 (% 39,6)≥ 25 urte · 8 (% 16,7)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Gaztelaniaz) Udalari buruzko webgunea.


Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article