factograf
EU
Sign in

Coles

Coles

Key facts

biztanleria3.228
azalera38km²
honako hau daGaliziako udalerrien zerrenda
estatu burujabeEspainia
itsas mailaren gainetiko altuera386m
honako erakunde administratiboan dagoOurenseko probintzia
All data from the card 12
Alkatea
Q138767658
Izen ofiziala
Coles
Posta kodea
32152
INEk ezarritako kodea
32026
Herriburua
Q12402182
Koordenatuak
42°24′44″N 7°50′23″W / 42.412222222222°N 7.8397222222222°W
Azalera
38 km²
Altitudea
386 m
Mugakideak
Ourense, Amoeiro, Vilamarín, A Peroxa eta O Pereiro de Aguiar
Biztanleria
3.228 (2025)
Dentsitatea
85 bizt/km²
Matrikula
OU

Coles Ourenseko udalerria da, Comarca de Ourense eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 3.228 biztanle zituen 38 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ourense, Amoeiro, Vilamarín, A Peroxa eta O Pereiro de Aguiar.


Parrokiak

Udalerriko parrokiarik handienak Gustei, Santo Eusebio da Peroxa, Melias, Cambeo eta Coles dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako parrokiak.

Mapa
2km
1.2milia
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
Gustei, Coles (biztanleria 854)
2
Santo Eusebio da Peroxa, Coles (biztanleria 490)
3
Melias, Coles (biztanleria 431)
4
Cambeo, Coles (biztanleria 318)
5
Coles, Coles (biztanleria 245)
6
Ribela (biztanleria 212)
7
A Barra, Coles (biztanleria 161)
8
Santa Mariña de Albán, Coles (biztanleria 142)
9
Albán, Coles (biztanleria 127)
10
Ucelle (biztanleria 67)

Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea3000305031003150320032503300200020052010201520202025ColesBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 32,1 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 45,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 4,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 9,9 —probintzian % 15,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Ourenseko mapa
Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 32,1Probintzia berean · % 43,5Erkidegoan · % 9,6Beste erkidegoa · % 4,9Estatutik kanpo · % 9,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 321 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 58,6). Jaiotza herrialde nagusiak Venezuela, Portugal, Peru dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 58,6Europa · % 37,4Afrika · % 3,4Asia · % 0,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.563 etxebizitza zeuden: 1.339 (% 52,2) nagusiak eta 1.224 (% 47,8) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 217 (% 8,5) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 979 (% 38,2) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 11 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 66 plazarekin (6 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

2.563etxebizitza
1.339etxegune
979hutsik (% 38,2)
11etxebizitza turistiko (2026) Ourenseko mapa

Etxebizitza multzoa Ourenseko mapa

1.339
1.224
Etxebizitza nagusia (1.339)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.224)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Ourenseko mapa

1.367
217
979
Okupatuak (1.367)Noizbehinkakoak (217)Hutsik (979)

Guztira 1.339 etxegune zeuden, eta horietatik 459 (% 34,3) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1459
2 pertsona388
3 pertsona273
4 pertsona145
5 edo gehiago74

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.942 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 31,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,2.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,5 zen 2021ean eta % 22,8 2024an; beraz, 2,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 27,9 izatetik % 25,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,2 ziren, eta gizonen artean % 20,5; 4,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 30,3 eta gizonen % 20,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

2.942biztanle 15 urte edo +, 2024
% 22,8goi-mailako ikasketak+2,3 puntu 2021etik mapa
% 25,2lehen hezkuntza edo gutxiago−2,7 puntu 2021etik mapa
% 7,2ikasten ari dira, 2024
% 25,2
% 31,0
% 21,0
% 22,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 25,2Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 31,0Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 21,0Goi-mailako ikasketak · % 22,8
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Ourenseko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 68,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 31,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 18 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 63,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 36,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,1 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 7,1
DBH eta antzekoak
% 31,0
Erdi-mailako LH
% 7,7
Goi-mailako LH
% 7,2
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,2
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,6
Masterrak eta espezialitateak
% 2,2
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Coles, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak671% 22,8306% 20,5365% 25,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa618% 21,0333% 22,3285% 19,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)913% 31,0552% 37,0361% 24,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago740% 25,2300% 20,1440% 30,3
Guztira2.942% 100,01.491% 100,01.451% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Coles, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 20,5% 20,2% 31,4% 27,92.856
2022% 21,1% 20,9% 31,4% 26,62.894
2023% 23,0% 20,3% 31,2% 25,52.926
2024% 22,8% 21,0% 31,0% 25,22.942

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,2 ikasten ari zen (213 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 40,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,0 batxilergoan, % 20,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 8,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 42,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 39,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 21,9 eta emakumeen % 19,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 91,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,2 eta 25–29 urtekoen % 16,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 31,5 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 39,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 91,1
20–24 urte
% 41,2
25–29 urte
% 16,0
30–34 urte
% 5,8
35–39 urte
% 6,8
40–44 urte
% 3,2
45–49 urte
% 5,0
50–54 urte
% 3,9
55 urte edo +
% 0,5
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,5
Goi-mailako ikasketak
% 40,8
Erdi-mailako LH
% 20,7
Batxilergoa
% 30,0
DBH eta antzekoak
% 8,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 90,8 estatuan jaio zen, eta % 9,2 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 18,7 eta % 19,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 24,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 31,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 29,1 eta % 18,2, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 20,7
Goi-mailakoak
% 18,7
% 21,3
Batx. / erdi LH
% 34,1
% 37,9
DBH
% 27,6
% 20,2
Lehen H. edo gutx.
% 19,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 24,7
Goi-mailakoak
% 29,1
% 19,0
Batx. / erdi LH
% 25,7
% 24,6
DBH
% 27,0
% 31,7
Lehen H. edo gutx.
% 18,2
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 7,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,9.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 39,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 56,3 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.684 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 34.546 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.865 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 18.670 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 52,9. Gainerako iturriak: pentsioak (% 28,6), beste diru-sarrerak (% 12,4), langabezia-prestazioak (% 1,4), beste prestazioak (% 4,7).

53%
29%
12%
Soldata · % 52,9Pentsioak · % 28,6Langabezia · % 1,4Beste prestazioak · % 4,7Beste sarrerak · % 12,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 28 da, probintziakoaren (29,6; Ourenseko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,5; Ourenseko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Coles udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.387 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 47,6; gainerako % 52,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 64,7, beste inaktiboak % 28,2 eta ikasleak % 7,1).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 8,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 51,4 zen eta emakumezkoena % 43,6; langabezia-tasa, aldiz, % 7,6 eta % 9,9 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 1.281 zen 2023ean, 2021eko 1.199etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 44,8 osatzen dute, eta gizonek % 55,2.

1.281okupatu, 2023+% 6,8 2021etik
% 44,8emakumeak okupatuen artean
% 47,6jarduera-tasa, 2024
% 8,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 43,4
% 33,9
% 14,8
Okupatuak · % 43,4Langabeak · % 4,1Ikasleak · % 3,7Erretiratuak · % 33,9Beste inaktiboak · % 14,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Coles, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.267% 43,4702% 47,5565% 39,3
Langabeak120% 4,158% 3,962% 4,3
Inaktiboak1.529% 52,4718% 48,6811% 56,4
Guztira2.916% 100,01.478% 100,01.438% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 73,8), industria (% 14,8), eraikuntza (% 8,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 3,0).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,9), ondoren manufaktura-industria (% 14,4) eta administrazio publikoa (% 12,1) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Ourenseko mapa
% 14,8
% 8,4
% 73,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 3,0Industria · % 14,8Eraikuntza · % 8,4Zerbitzuak · % 73,8
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 16,9
Manufaktura-industria
% 14,4
Administrazio publikoa
% 12,1
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 10,3
Eraikuntza
% 8,4
Hezkuntza
% 7,4
Ostalaritza
% 6,0
Garraioa eta biltegiratzea
% 4,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 4,4
Jarduera profesionalak
% 4,4
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 3,0
Beste zerbitzu batzuk
% 2,7
Etxeetako jarduerak
% 1,6
Informazioa eta komunikazioak
% 1,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,2
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,5
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,2
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Higiezinen jarduerak
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 27,4), eta oinarrizko okupazioak % 11,6.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,1 eta emakumeen % 50,5).

% 27,4
% 56,4
% 11,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 27,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 56,4Oinarrizko okupazioak · % 11,6Ez dago jasota · % 4,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Coles, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak351% 27,4177% 25,0174% 30,3
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak722% 56,4432% 61,1290% 50,5
Oinarrizko okupazioak149% 11,665% 9,284% 14,6
Ez dago jasota59% 4,633% 4,726% 4,5
Guztira1.281% 100,0707% 100,0574% 100,0

Okupatuen % 78,8 besteren konturako langileak dira, eta % 21,2 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 16,3
% 65,9
% 13,0
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,8Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,3Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 65,9Besteren kontura, aldi baterakoa · % 13,0
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Coles, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura271% 21,2181% 25,690% 15,7
Besteren kontura1.010% 78,8526% 74,4484% 84,3
Guztira1.281% 100,0707% 100,0574% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 91,3 estatuan jaio zen, eta % 8,7 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 48,0 okupatuak dira, % 38,4 erretiratuak, % 5,5 bestelako inaktiboak, % 4,1 ikasleak eta % 3,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,0 okupatuak dira, % 20,0 bestelako inaktiboak, % 17,4 erretiratuak, % 5,2 ikasleak eta % 4,3 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 37,7 okupatuak dira, % 33,3 erretiratuak, % 21,8 bestelako inaktiboak, % 3,9 ikasleak eta % 3,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,9 okupatuak dira, % 27,0 bestelako inaktiboak, % 8,0 langabeak eta % 4,4 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 48,0
Okupatuak
% 53,0
% 3,9
Langabeak
% 4,3
% 4,1
Ikasleak
% 5,2
% 38,4
Erretiratuak
% 17,4
% 5,5
Beste inakt.
% 20,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 37,7
Okupatuak
% 59,9
% 3,4
Langabeak
% 8,0
% 3,9
Ikasleak
% 0,7
% 33,3
Erretiratuak
% 4,4
% 21,8
Beste inakt.
% 27,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 88,8 estatuan jaio zen, eta % 11,2 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,8 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 61,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,5 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 25,5
Goi eta erdi maila
% 19,7
% 61,0
Langile kualifikatuak
% 62,3
% 8,7
Oinarrizko okup.
% 14,8
% 4,8
Ez dago jasota
% 3,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 31,5
Goi eta erdi maila
% 23,2
% 48,8
Langile kualifikatuak
% 61,0
% 15,7
Oinarrizko okup.
% 8,5
% 4,1
Ez dago jasota
% 7,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 62,1 zerbitzuetan ari dira, % 20,1 industrian, % 14,2 eraikuntzan eta % 3,6 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,0 zerbitzuetan ari dira, % 19,7 industrian, % 11,5 eraikuntzan eta % 9,8 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 89,8 zerbitzuetan ari dira, % 7,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 80,5 zerbitzuetan ari dira, % 15,9 industrian eta % 3,7 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 3,6
Nekazaritza
% 9,8
% 20,1
Industria
% 19,7
% 14,2
Eraikuntza
% 11,5
% 62,1
Zerbitzuak
% 59,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 1,4
Nekazaritza
% 3,7
% 7,1
Industria
% 15,9
% 1,6
Eraikuntza
% 0,0
% 89,8
Zerbitzuak
% 80,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 78 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 461 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 38 km² denez, NAE lurraldearen % 12,1 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 82,4 larre iraunkorrak (380 ha, 49 ustiategitan), % 13,9 lur goldagarria (63,9 ha, 28 ustiategitan), % 3,1 arbolak (14,3 ha, 57 ustiategitan), % 0,5 berotegiak edo babes garai irisgarriak (2,3 ha, 2 ustiategitan) eta % 0,2 norberaren kontsumorako baratzeak (0,88 ha, 28 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
12%
88%
NAE · 461 ha (% 12,1)Gainerako azalera · 3.339 ha (% 87,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
14%
82%
Lur goldagarria · 63,9 ha (% 13,9)Larre iraunkorrak · 380 ha (% 82,4)Arbolak · 14,3 ha (% 3,1)Baratzeak · 0,88 ha (% 0,2)Berotegiak · 2,3 ha (% 0,5)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 474 behi, 702 ardi eta ahuntz, 50 txerri eta 44.598 hegazti zeuden.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.946 gidari zeuden erroldatuta: 1.156 gizon (% 59,4) eta 790 emakume (% 40,6). Biztanleen % 60,3 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 3.863 ibilgailuk osatzen zuten: 2.610 turismo, 356 motozikleta, 276 kamioi, 243 furgoneta eta 119 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 809 turismokoa zen, probintziako (633) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,6 urtekoa zen; turismoen % 5,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 24,3k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 59,1 diesel zen eta % 39,7 gasolinazko; 29 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,6k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
26%
29%
41%
0 etiketa · 40 (% 1,1)ECO · 99 (% 2,6)C etiketa · 989 (% 26,4)B etiketa · 1.098 (% 29,3)Etiketarik gabe · 1.521 (% 40,6)
Turismoak, adinaren arabera
10%
20%
40%
24%
< 4 urte · 141 (% 5,4)4–8 urte · 255 (% 9,8)8–15 urte · 526 (% 20,2)15–25 urte · 1.053 (% 40,3)≥ 25 urte · 635 (% 24,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak

  • (Galizieraz) Galiziako estatistika institutoaren webgune ofiziala.


Artikulu hau Galiziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 42 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article