factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Chivasso

Chivasso

Key facts

biztanleria26.224
azalera51,24km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
hiriburuaChivasso
itsas mailaren gainetiko altuera183m
All data from the card 14
Izen ofiziala
Chivasso
Posta kodea
10034
ISTAT kodea
001082
Herriburua
Chivasso
Koordenatuak
45°11′27″N 7°53′14″E / 45.190959°N 7.887186°E
Azalera
51,24 km²
Altitudea
183 m
Mugakideak
Brandizzo, Caluso, Castagneto Po, Mazzè, Montanaro, Rondissone, San Raffaele Cimena, San Sebastiano da Po, Volpiano, San Benigno Canavese eta Verolengo
Biztanleria
26.224 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
512 bizt/km²
Telefono aurrizkia
011
Katastro kodea
C665
Sailkapen sismikoa
4 (Oso txikia)
Matrikula
TO

Chivasso (piemonteraz: Civass) Italiako ipar-mendebaldean dagoen Piamonte eskualdeko udalerria da. Turingo probintzian dago, Turindik 20 km ipar-ekialdera, Po ibaiaren ezkerreko bazterrean, Orcorekin bat egiten duen gunetik gertu. 2012an 26.787 biztanle zituen.

1164 eta 1435 artean Monferratoko markesen menpean egon zen. Garai hartako gazteluaren dorre bat baino ez da kontserbatu. Santa Maria Assunta kolegio eliza (maiz Chivassoko katedrala deitua) XV. mendekoa da. Aurrealdea terrakotazko estatuekin apaindua du.

Geografia

Demografia

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.00024.00027.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 14.062 etxebizitza zeuden: 11.953 (% 85) okupatuta eta 2.109 (% 15) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,8 jabetzan zeuden, % 24,3 alokairuan eta % 4,9 beste titulu batekin.

14.062etxebizitza (2021)
11.953okupatuak
2.109hutsik (% 15)

Erabilera (2021)

11.953
2.109
Okupatuak (11.953)Hutsik edo ez-okupatuak (2.109)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,8
24,3
Jabetzan (70,8)Alokairuan (24,3)Beste titulu batekin (4,9)

2024an 12.321 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.708 (% 38,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

12.321etxegune (2024)
4.708pertsona bakarrekoak (% 38,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.708
2 kide3.875
3 kide2.033
4 kide1.327
5 kide edo gehiago378

Read next

In 59 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article