factograf
EU
Sign in

Castrop-Rauxel

Castrop-Rauxel

Key facts

biztanleria72.353
azalera51,68km²
honako hau daAlemaniako hiri-udalerri
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera98m
All data from the card 11
Posta kodea
44575–44581
Udalerri kodea
05562004
Koordenatuak
51°33′00″N 7°19′00″E / 51.55°N 7.3167°E
Azalera
51,68 km²
Altitudea
98 m
Mugakideak
Dortmund eta Datteln
Biztanleria
72.353 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
1.400 bizt/km²
Telefono aurrizkia
02305, 02367
Hiri senidetuak
Wakefield, Vincennes, Kuopio, Delft, Zehdenick, Trikala, Zonguldak, Wakefield (en) eta Nowa Ruda
Matrikula
RE, CAS eta GLA

Castrop-Rauxel Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Recklinghausen barrutian. Azken zentsuaren arabera 72.353 biztanle zituen 51,7 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 72.839 biztanle zituen: 35.578 gizonezko (% 48,8) eta 37.261 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,1 ezkongabeak ziren eta % 44,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea72.00074.00076.00078.00080.00082.00084.0001970198019902000201020202030Castrop-RauxelBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 19,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

56.875
14.481
Migrazio-jatorririk gabe (56.875)Migrazio-jatorri osoa (14.481)Migrazio-jatorri partziala (1.480)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 38.148 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (21.762, % 57,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 85,21 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,92 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 40,8 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

38.148etxebizitza
85,21 m²batez besteko azalera
5,92 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

14.853
21.762
Jabetzan (14.853)Alokairuan (21.762)Aisialdikoa (30)Hutsik (1.502)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 40,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (13.091). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (9.707); eraikin guztien % 92,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (28.656 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra466
2 gela3.355
3 gela10.130
4 gela13.091
5 gela5.898
6 gela2.809
7 gela edo gehiago2.398

Eraikuntza garaia

1919 aurretik5.160
1919-19494.534
1950-19599.707
1960-19696.302
1970-19793.978
1980-19892.805
1990-19992.808
2000-20091.817
2010-2015591
2016 eta geroago449

Berogailu mota

5.113
28.656
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.767)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (5.113)Bloke-berogailua (Blockheizung) (1.520)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (28.656)Labe indibiduala (982)Berogailurik gabe (112)

Guztira 17.784 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe atxikia (bikoitza) zen (6.065, % 34,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (10.921).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 35.837 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (15.391, % 42,9).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

17.784bizitegi-eraikin
35.837etxegune

Eraikin mota

5.226
6.065
5.819
Etxe bakartua (5.226)Etxe atxikia (bikoitza) (6.065)Ilarako etxea (5.819)Bestelako eraikin mota (670)

Etxebizitza kopurua eraikineko

10.921
2.629
3.509
Etxebizitza bakarra (10.921)2 etxebizitza (2.629)3-6 etxebizitza (3.509)7-12 etxebizitza (629)13 etxebizitza edo gehiago (102)

Etxegunearen tamaina

15.391
11.400
4.615
3.007
Pertsona bakarra (15.391)2 pertsona (11.400)3 pertsona (4.615)4 pertsona (3.007)5 pertsona (975)6 pertsona (456)

Read next

In 50 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article