factograf
EU
Sign in

Castilforte

Castilforte

Key facts

biztanleria57
azalera34km²
honako hau daEspainiako udalerria
estatu burujabeEspainia
itsas mailaren gainetiko altuera995m
gobernuburuaJuan Antonio Embid Calvo
All data from the card 11
Alkatea
Juan Antonio Embid Calvo
Izen ofiziala
Castilforte
Posta kodea
19127
INEk ezarritako kodea
19078
Koordenatuak
40°33′31″N 2°25′51″W / 40.558611111111°N 2.4308333333333°W
Azalera
34 km²
Altitudea
995 m
Mugakideak
Peralveche, Vindel, Alcantud, Arandilla del Arroyo, Valdeolivas eta Salmerón
Biztanleria
57 (2025)
Dentsitatea
2 bizt/km²
Matrikula
GU

Castilforte Guadalajarako udalerria da, La Alcarria eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 57 biztanle zituen 34 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Peralveche, Vindel, Alcantud, Arandilla del Arroyo, Valdeolivas eta Salmerón.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea505560657075200020052010201520202025CastilforteBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 32,1 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 27,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 39,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 5,4 —probintzian % 21,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Guadalajarako mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 32,1Probintzia berean · % 21,4Erkidegoan · % 1,8Beste erkidegoa · % 39,3Estatutik kanpo · % 5,4
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 100). Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Bulgaria, Belgika dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Euro
Europa · % 100
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 63 etxebizitza zeuden: 30 (% 47,6) nagusiak eta 33 (% 52,4) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 16 plazarekin (16 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

63etxebizitza
30etxegune
1etxebizitza turistiko (2026) Guadalajarako mapa

Etxebizitza multzoa Guadalajarako mapa

30
33
Etxebizitza nagusia (30)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (33)

Guztira 30 etxegune zeuden, eta horietatik 14 (% 46,7) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 114
2 pertsona9
3 pertsona3
4 pertsona2
5 edo gehiago2

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 54 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,5.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 27,1 zen 2021ean eta % 33,3 2024an; beraz, 6,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 23,7 izatetik % 18,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,3 ziren, eta gizonen artean % 33,3; aldea, beraz, txikia da. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 23,8 eta gizonen % 15,2 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

54biztanle 15 urte edo +, 2024
% 33,3goi-mailako ikasketak+6,2 puntu 2021etik mapa
% 18,5lehen hezkuntza edo gutxiago−5,2 puntu 2021etik mapa
% 18,5
% 29,6
% 18,5
% 33,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 18,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,6Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 18,5Goi-mailako ikasketak · % 33,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Guadalajarako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Castilforte, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak18% 33,311% 33,37% 33,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa10% 18,57% 21,23% 14,3
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)16% 29,610% 30,36% 28,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago10% 18,55% 15,25% 23,8
Guztira54% 100,033% 100,021% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Castilforte, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 27,1% 16,9% 32,2% 23,759
2022% 29,8% 15,8% 31,6% 22,857
2023% 31,6% 19,3% 29,8% 19,357
2024% 33,3% 18,5% 29,6% 18,554
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.631 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 31.767 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.467 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 22.128 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Castilforte udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 23 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 42,6; gainerako % 57,4 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 30,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 42,4 zen eta emakumezkoena % 42,9; langabezia-tasa, aldiz, % 35,7 eta % 22,2 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 20 zen 2023ean, 2021eko 20etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 40,0 osatzen dute, eta gizonek % 60,0.

20okupatu, 2023+% 0,0 2021etik
% 40,0emakumeak okupatuen artean
% 42,6jarduera-tasa, 2024
% 30,4langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 29,6
% 13,0
% 57,4
Okupatuak · % 29,6Langabeak · % 13,0Inaktiboak · % 57,4
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Castilforte, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak16% 29,69% 27,37% 33,3
Langabeak7% 13,05% 15,22% 9,5
Inaktiboak31% 57,419% 57,612% 57,1
Guztira54% 100,033% 100,021% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,0), industria (% 10,0), eraikuntza (% 5,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 5,0).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Guadalajarako mapa
% 10,0
% 80,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 5,0Industria · % 10,0Eraikuntza · % 5,0Zerbitzuak · % 80,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 30,0), eta oinarrizko okupazioak % 15,0.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Sexuaren arabera, gizonen artean goi eta erdi maila dira nagusi (% 41,7), eta emakumeen artean langile kualifikatuak (% 75,0).

% 30,0
% 50,0
% 15,0
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 30,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 50,0Oinarrizko okupazioak · % 15,0Ez dago jasota · % 5,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Castilforte, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak6% 30,05% 41,71% 12,5
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak10% 50,04% 33,36% 75,0
Oinarrizko okupazioak3% 15,02% 16,71% 12,5
Ez dago jasota1% 5,01% 8,30% 0,0
Guztira20% 100,012% 100,08% 100,0

Okupatuen % 75,0 besteren konturako langileak dira, eta % 25,0 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 25,0
% 75,0
Norberaren kontura · % 25,0Besteren kontura eta beste egoera bat · % 75,0
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Castilforte, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura5% 25,04% 33,31% 12,5
Besteren kontura15% 75,08% 66,77% 87,5
Guztira20% 100,012% 100,08% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 9 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 117 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 34 km² denez, NAE lurraldearen % 3,4 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 37,1 larre iraunkorrak (43,5 ha, ustiategi batean), % 35 arbolak (41 ha, 8 ustiategitan), % 27,9 lur goldagarria (32,8 ha, 6 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,01 ha, ustiategi batean).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
97%
NAE · 117 ha (% 3,4)Gainerako azalera · 3.283 ha (% 96,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
28%
37%
35%
Lur goldagarria · 32,8 ha (% 27,9)Larre iraunkorrak · 43,5 ha (% 37,1)Arbolak · 41 ha (% 35)Baratzeak · 0,01 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 26 gidari zeuden erroldatuta: 21 gizon (% 80,8) eta 5 emakume (% 19,2). Biztanleen % 46,4 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 69 ibilgailuk osatzen zuten: 43 turismo, 10 kamioi, 8 furgoneta, 3 motozikleta eta 2 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 768 turismokoa zen, probintziako (582) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 16,1 urtekoa zen; turismoen % 9,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66,7 diesel zen eta % 33,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 49,3k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
16%
32%
49%
ECO · 2 (% 2,9)C etiketa · 11 (% 15,9)B etiketa · 22 (% 31,9)Etiketarik gabe · 34 (% 49,3)
Turismoak, adinaren arabera
9%
12%
60%
14%
< 4 urte · 4 (% 9,3)4–8 urte · 5 (% 11,6)8–15 urte · 2 (% 4,7)15–25 urte · 26 (% 60,5)≥ 25 urte · 6 (% 14)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak


Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Read next

In 34 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article