factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Carini

Carini

Key facts

biztanleria39.773
azalera76,6km²
honako hau daItaliako udalerri
estatu burujabeItalia
itsas mailaren gainetiko altuera181m
honako erakunde administratiboan dagoPalermoko metropoli-hiria
All data from the card 13
Izen ofiziala
Carini
Posta kodea
90044
ISTAT kodea
082021
Koordenatuak
38°08′00″N 13°11′00″E / 38.1333°N 13.1833°E
Azalera
76,6 km²
Altitudea
181 m
Mugakideak
Capaci, Cinisi, Giardinello, Monreale, Montelepre, Partinico, Terrasini eta Torretta
Biztanleria
39.773 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
519 bizt/km²
Telefono aurrizkia
091
Katastro kodea
B780
Sailkapen sismikoa
2 (Ertaina)
Matrikula
PA

Carini Italiako udalerri bat da. Palermoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 39.773 biztanle ditu, 76,6 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Capaci, Cinisi, Giardinello, Monreale, Montelepre, Partinico, Terrasini eta Torretta.


Demografia

BiztanleriaUrtea500010.00015.00020.00025.00030.00035.00040.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 24.315 etxebizitza zeuden: 15.546 (% 63,9) okupatuta eta 8.769 (% 36,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,4 jabetzan zeuden, % 10,6 alokairuan eta % 7 beste titulu batekin.

24.315etxebizitza (2021)
15.546okupatuak
8.769hutsik (% 36,1)

Erabilera (2021)

15.546
8.769
Okupatuak (15.546)Hutsik edo ez-okupatuak (8.769)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,4
10,6
Jabetzan (82,4)Alokairuan (10,6)Beste titulu batekin (7)

2024an 16.671 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 5.284 (% 31,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

16.671etxegune (2024)
5.284pertsona bakarrekoak (% 31,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide5.284
2 kide4.324
3 kide3.110
4 kide2.779
5 kide edo gehiago1.174

Read next

In 53 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article