factograf
EU
Sign in

Badalona

Badalona

Key facts

biztanleria231.542
azalera21,2km²
honako hau daKataluniako udalerria, hiri handi
estatu burujabeEspainia
itsas mailaren gainetiko altuera6m
gobernuburuaXavier García Albiol
All data from the card 16
Alkatea
Xavier García Albiol
Izen ofiziala
Badalona
Jatorrizko izena
Badalona
Posta kodea
08910–08918
INEk ezarritako kodea
08015
Herriburua
Badalona (en)
Koordenatuak
41°26′00″N 2°14′00″E / 41.4333°N 2.2333°E
Azalera
21,2 km²
Altitudea
6 m
Mugakideak
Montcada i Reixac, Sant Adrià de Besòs, Sant Fost de Campsentelles, Santa Coloma de Gramenet, Tiana eta Montgat
Biztanleria
231.542 (2025)
Dentsitatea
10.922 bizt/km²
Etxebizitzak
88
Hiri senidetuak
Alcanar, San Fernando eta Valparaíso
Matrikula
B
Hizkuntza ofiziala
katalan

Badalona Kataluniako udalerria da, Barcelonès eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua.

2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 220.888 biztanle zituen. 21.17 km2-ko azalera du.

Geografia

Iparraldean Sant Fost de Campsentelles (Vallès Oriental), ipar-ekialdean Tiana eta Montgat (el Maresme), hego-mendebaldean Sant Adrià de Besòs (Barcelonès), mendebaldean Santa Coloma de Gramenet (Barcelonès) eta Montcada i Reixac (Vallès Occidental) eta hego-ekialdean Mediterraneo itsasoa mugakide ditu.

Kostaldeko hiria da, eta 4.8 km-ko hondartza dauka.

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montcada i Reixac, Sant Adrià de Besòs, Sant Fost de Campsentelles, Santa Coloma de Gramenet, Tiana eta Montgat.


Klima

    Datu klimatikoak (Badalona)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 9 10 11 14 17 21 24 24 21 17 13 10 15
Pilatutako prezipitazioa (mm) 38 37 46 48 44 38 25 44 75 86 52 39 571
Iturria: Weatherbase

Historia

Neolitoko herrixka baten aztarnak topatu dituzte, bai eta arrasto iberikoak ere, baina Badalonaren sorrera K.a. 100. urte inguruan ezarrita dago, "Baetulo" herri erromatarrarena, hain zuzen ere.

Erdi Aroan hiria garatu egin zen, gaur egungo Dalt de la Vila auzoa zehazki, erdigunea zena eta Baetulorekin bat egiten zuena. 1492tik aurrera bultzada ekonomiko eta demografikoa jaso zuen nekazaritzari (mahastiak eta lekaleak, nagusiki) eta arrantzari esker.

XIX. mendean ekin zioten industrializazioari, trena iritsi zen, lantegiak eraiki zituzten eta immigrazioaren eskutik igoera demografikoa gertatu zen. XX. mendearen hasieran loraldi kulturala sortu zen, baina hurrengo hamakadetako diktadurek eten egin zuten.

Azkenik, 1980ko hamarkadatik aurrera, eta bereziki 1992ko Udako Olinpiar Jokoak zirela eta, hiriak aldaketa nabarmena izan eta gaur egungo itxura hartu zuen.

Barrutiak eta auzoak

Badalona 35 auzok eta 8 barrutik osatzen dute:

  1. 1. barrutia: Canyadó, Casagemes, Centre, Coll i Pujol, Dalt de la Vila, Manresà.
  2. 2. barrutia: Nova Lloreda, Sant Crist de Can Cabanyes, Sistrells.
  3. 3. barrutia: Bonavista, Bufalà, Canyet, les Guixeres, Mas Ram, Montigalà oriental, Morera, Pomar, Pomar de Dalt.
  4. 4. barrutia: la Salut.
  5. 5. barrutia: Sant Antoni de Llefià, Sant Joan de Llefià, Sant Mori de Llefià.
  6. 6. barrutia: el Remei, la Mora, Sant Roc, Artigues.
  7. 7. barrutia: Can Claris, Congrés, Gorg, Progrés, el Raval.
  8. 8. barrutia: la Pau, Lloreda, Montigalà occidental, Puigfred.

Elkarteak

Club Joventut de Badalona hiriko saskibaloi talde nagusia da, Kataluniako eta Espainiako ligaren inoizko hoberenen artean dagoena.

Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea050.000100.000150.000200.000250.00017001750180018501900195020002050BadalonaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 35,6 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 34) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 15,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 24,1 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 35,6Probintzia berean · % 23,6Erkidegoan · % 0,9Beste erkidegoa · % 15,9Estatutik kanpo · % 24,1
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 55.499 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 43,9). Jaiotza herrialde nagusiak Pakistan, Maroko, Ekuador dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Asia
Amerika · % 43,9Europa · % 13,2Afrika · % 14,2Asia · % 28,6Ozeania · % 0
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
6.174
3.200
3.516
2.717
1.766
2.019
1.811
1.902
1.684
1.955
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 91.915 etxebizitza zeuden: 83.337 (% 90,7) nagusiak eta 8.578 (% 9,3) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Kontsumo elektrikoaren arabera, 5.430 (% 5,9) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 7.714 (% 8,4) hutsik zeuden.<ref name="INE-59531">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59531%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Etxebizitza nagusien % 73,9 jabetzan zegoen eta % 20,4 alokairuan.<ref name="INE-59529">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59529%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 228 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 894 plazarekin (3,92 plaza etxebizitzako).<ref name="INE-39363">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak|lana=Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala)|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=39363%7Chizkuntza=es%7Curtea=2026}}</ref>

91.915etxebizitza
83.337etxegune
7.714hutsik (% 8,4)
228etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

83.337
8.578
Etxebizitza nagusia (83.337)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (8.578)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

78.771
7.714
Okupatuak (78.771)Noizbehinkakoak (5.430)Hutsik (7.714)

Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)

61.550
16.968
Jabetzan (61.550)Alokairuan (16.968)Beste erregimen bat (4.819)

Guztira 83.337 etxegune zeuden, eta horietatik 18.277 (% 21,9) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Etxeguneen % 74,6 familia batek osatzen zuen eta % 3,1 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.<ref name="INE-59544">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59544%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 118.277
2 pertsona25.015
3 pertsona18.727
4 pertsona14.576
5 edo gehiago6.742

Etxeguneak motaren arabera

18.277
62.155
Pertsona bakarrekoa (18.277)Familia bakarrekoa (62.155)Familiarik gabeko etxegune anitza (2.562)Bi familia edo gehiago (343)

Etxebizitzen % 72,7 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 12,5 2001etik aurrera.<ref name="INE-59527">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59527%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref> Etxebizitzen % 39,5 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 5,4 120 m²-tik gorakoa.<ref name="INE-59528">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak azaleraren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59528%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Eraikuntza garaia

1900 aurretik868
1900-19202.862
1921-19402.508
1941-1950807
1951-19604.210
1961-197024.486
1971-198031.115
1981-19904.005
1991-20007.918
2001-20108.312
2011-20203.141

Azalera erabilgarria

< 30 m²920
30-45 m²6.952
46-60 m²28.467
61-75 m²26.924
76-90 m²13.816
91-105 m²6.247
106-120 m²2.520
121-150 m²2.418
151-180 m²1.032
> 180 m²1.477

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 193.780 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 30,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,4.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66621%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 26,6 zen 2021ean eta % 29,1 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 18,2 izatetik % 15,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 30,3 ziren, eta gizonen artean % 27,9; 2,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,1 eta gizonen % 12,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

193.780biztanle 15 urte edo +, 2024
% 29,1goi-mailako ikasketak+2,5 puntu 2021etik mapa
% 15,4lehen hezkuntza edo gutxiago−2,8 puntu 2021etik mapa
% 9,7ikasten ari dira, 2024
% 15,4
% 30,8
% 24,7
% 29,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 15,4Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 30,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 24,7Goi-mailako ikasketak · % 29,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 65,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 34,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 1.444 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 48,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,4 ziren.<ref name="ine-ikasketa-maila" />

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 4,4
DBH eta antzekoak
% 30,8
Erdi-mailako LH
% 11,9
Goi-mailako LH
% 10,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 9,4
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 6,4
Masterrak eta espezialitateak
% 2,6
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Badalona, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak56.478% 29,126.393% 27,930.085% 30,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa47.840% 24,724.641% 26,123.199% 23,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)59.645% 30,831.558% 33,428.087% 28,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago29.817% 15,411.886% 12,617.931% 18,1
Guztira193.780% 100,094.478% 100,099.302% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Badalona, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 26,6% 23,6% 31,6% 18,2188.200
2022% 27,6% 23,7% 31,7% 17,0189.227
2023% 28,2% 24,3% 31,3% 16,2191.380
2024% 29,1% 24,7% 30,8% 15,4193.780

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,7 ikasten ari zen (18.870 pertsona).<ref name="ine-ikasten">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66627%7Chizkuntza=es}}</ref> Ikasten ari zirenetatik, % 47,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,0 batxilergoan, % 15,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,2 eta emakumeen % 13,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 82,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 34,8 eta 25–29 urtekoen % 10,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.<ref name="ine-ikasten-adina">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66629%7Chizkuntza=es}}</ref> 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 36,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 26,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 82,8
20–24 urte
% 34,8
25–29 urte
% 10,9
30–34 urte
% 5,5
35–39 urte
% 3,5
40–44 urte
% 2,6
45–49 urte
% 2,0
50–54 urte
% 1,4
55 urte edo +
% 0,2
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,1
Goi-mailako ikasketak
% 47,9
Erdi-mailako LH
% 15,3
Batxilergoa
% 30,0
DBH eta antzekoak
% 4,4
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,4
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 76,1 estatuan jaio zen, eta % 23,9 atzerrian.<ref name="ine-ikasketa-maila" /> Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,5 eta % 17,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 29,1 eta % 18,3, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 29,4
Goi-mailakoak
% 23,5
% 24,5
Batx. / erdi LH
% 30,8
% 34,9
DBH
% 28,8
% 11,1
Lehen H. edo gutx.
% 17,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,6
Goi-mailakoak
% 29,1
% 21,0
Batx. / erdi LH
% 31,4
% 30,4
DBH
% 21,2
% 18,0
Lehen H. edo gutx.
% 18,3
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,0.<ref name="ine-ikasten" /> Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 40,3 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.618 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 38.955 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 17.856 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 64,1. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,2), beste diru-sarrerak (% 9,1), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 5,1).

64%
20%
9%
Soldata · % 64,1Pentsioak · % 20,2Langabezia · % 1,6Beste prestazioak · % 5,1Beste sarrerak · % 9,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da. Udalerrian indizea 30 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Badalona udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 107.563 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,3; gainerako % 43,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 47,7, beste inaktiboak % 41,0 eta ikasleak % 11,3).<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66846%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,6 zen eta emakumezkoena % 53,2; langabezia-tasa, aldiz, % 8,6 eta % 12,9 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 94.130 zen 2023ean, 2021eko 88.146etik gora.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69992%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 47,1 osatzen dute, eta gizonek % 52,9.

94.130okupatu, 2023+% 6,8 2021etik
% 47,1emakumeak okupatuen artean
% 56,3jarduera-tasa, 2024
% 10,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 50,3
% 20,8
% 17,9
Okupatuak · % 50,3Langabeak · % 6,0Ikasleak · % 4,9Erretiratuak · % 20,8Beste inaktiboak · % 17,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Badalona, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak96.077% 50,350.684% 54,445.393% 46,3
Langabeak11.486% 6,04.778% 5,16.708% 6,8
Inaktiboak83.513% 43,737.630% 40,445.883% 46,8
Guztira191.076% 100,093.092% 100,097.984% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,6), industria (% 11,4), eraikuntza (% 7,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,2).<ref name="ine-jarduera" /> Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 19,4), ondoren manufaktura-industria (% 10,0) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,8) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 11,4
% 80,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,2Industria · % 11,4Eraikuntza · % 7,7Zerbitzuak · % 80,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 19,4
Manufaktura-industria
% 10,0
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,8
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 9,0
Eraikuntza
% 7,7
Ostalaritza
% 7,5
Garraioa eta biltegiratzea
% 7,0
Jarduera profesionalak
% 5,5
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 5,1
Administrazio publikoa
% 4,3
Informazioa eta komunikazioak
% 3,6
Beste zerbitzu batzuk
% 3,0
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,3
Etxeetako jarduerak
% 1,8
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,7
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,2
Higiezinen jarduerak
% 0,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,2
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 52,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 28,6), eta oinarrizko okupazioak % 13,6.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69998%7Chizkuntza=es}}</ref> Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 55,3 eta emakumeen % 50,2).

% 28,6
% 52,9
% 13,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 28,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 52,9Oinarrizko okupazioak · % 13,6Ez dago jasota · % 5,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Badalona, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak26.886% 28,613.288% 26,713.598% 30,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak49.752% 52,927.520% 55,322.232% 50,2
Oinarrizko okupazioak12.759% 13,66.328% 12,76.431% 14,5
Ez dago jasota4.733% 5,02.665% 5,42.068% 4,7
Guztira94.130% 100,049.801% 100,044.329% 100,0

Okupatuen % 87,2 besteren konturako langileak dira, eta % 12,8 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=69993%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 10,4
% 76,3
% 10,9
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,4Norberaren kontura, langilerik gabe · % 10,4Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 76,3Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,9
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Badalona, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura12.032% 12,87.959% 16,04.073% 9,2
Besteren kontura82.098% 87,241.842% 84,040.256% 90,8
Guztira94.130% 100,049.801% 100,044.329% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 77,1 estatuan jaio zen, eta % 22,9 atzerrian.<ref name="ine-harremana" /> Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,1 okupatuak dira, % 29,6 erretiratuak, % 6,4 bestelako inaktiboak, % 5,8 ikasleak eta % 5,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,9 okupatuak dira, % 30,3 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak, % 3,9 erretiratuak eta % 3,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,1 okupatuak dira, % 22,6 erretiratuak, % 19,7 bestelako inaktiboak, % 6,5 langabeak eta % 5,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,1 okupatuak dira, % 39,6 bestelako inaktiboak, % 8,4 langabeak, % 3,5 ikasleak eta % 3,4 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 53,1
Okupatuak
% 56,9
% 5,1
Langabeak
% 6,0
% 5,8
Ikasleak
% 3,0
% 29,6
Erretiratuak
% 3,9
% 6,4
Beste inakt.
% 30,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 46,1
Okupatuak
% 45,1
% 6,5
Langabeak
% 8,4
% 5,1
Ikasleak
% 3,5
% 22,6
Erretiratuak
% 3,4
% 19,7
Beste inakt.
% 39,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 76,5 estatuan jaio zen, eta % 23,5 atzerrian.<ref name="ine-okupazioa" /> Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 13,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,1 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 31,1
Goi eta erdi maila
% 13,6
% 52,9
Langile kualifikatuak
% 62,2
% 10,7
Oinarrizko okup.
% 18,7
% 5,3
Ez dago jasota
% 5,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 34,7
Goi eta erdi maila
% 16,0
% 50,1
Langile kualifikatuak
% 50,2
% 10,5
Oinarrizko okup.
% 29,1
% 4,7
Ez dago jasota
% 4,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.<ref name="ine-jarduera-jaiolekua">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70000%7Chizkuntza=es}}</ref> Estatuan jaiotako gizonen artean, % 71,6 zerbitzuetan ari dira, % 18,0 industrian eta % 10,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 69,3 zerbitzuetan ari dira, % 22,0 eraikuntzan eta % 7,7 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 90,8 zerbitzuetan ari dira, % 7,6 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,7 zerbitzuetan ari dira, % 4,6 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 0,1
Nekazaritza
% 1,0
% 18,0
Industria
% 7,7
% 10,3
Eraikuntza
% 22,0
% 71,6
Zerbitzuak
% 69,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,1
Nekazaritza
% 0,1
% 7,6
Industria
% 4,6
% 1,5
Eraikuntza
% 1,6
% 90,8
Zerbitzuak
% 93,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 37,4 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 21,2 km² denez, NAE lurraldearen % 1,8 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 69,2 larre iraunkorrak (25,9 ha, ustiategi batean), % 16,3 arbolak (6,1 ha, 6 ustiategitan), % 14,2 lur goldagarria (5,3 ha, 5 ustiategitan), % 0,2 berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,08 ha, ustiategi batean) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,04 ha, 2 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
98%
NAE · 37,4 ha (% 1,8)Gainerako azalera · 2.083 ha (% 98,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
14%
69%
16%
Lur goldagarria · 5,3 ha (% 14,2)Larre iraunkorrak · 25,9 ha (% 69,2)Arbolak · 6,1 ha (% 16,3)Baratzeak · 0,04 ha (% 0,1)Berotegiak · 0,08 ha (% 0,2)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 110.674 gidari zeuden erroldatuta: 67.468 gizon (% 61) eta 43.206 emakume (% 39). Biztanleen % 48 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 122.077 ibilgailuk osatzen zuten: 77.670 turismo, 24.608 motozikleta, 7.377 furgoneta, 6.013 kamioi eta 3.553 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 337 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) azpitik.

Turismoen batez besteko adina 11,2 urtekoa zen; turismoen % 14,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,8k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,5 gasolinazko zen eta % 33,5 diesel; 1.320 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 20,6k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
49%
22%
21%
0 etiketa · 2.108 (% 1,7)ECO · 8.511 (% 7)C etiketa · 59.367 (% 49,1)B etiketa · 26.062 (% 21,5)Etiketarik gabe · 24.932 (% 20,6)
Turismoak, adinaren arabera
14%
20%
25%
29%
13%
< 4 urte · 11.004 (% 14,2)4–8 urte · 15.259 (% 19,6)8–15 urte · 19.087 (% 24,6)15–25 urte · 22.382 (% 28,8)≥ 25 urte · 9.938 (% 12,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Politika

Udaletxea.
Udaletxea.

Hiriko alkateak

2011ko udal hauteskundeak

Badalonako Udala (2011)
Alderdia Botoen %a Zinegotziak
Partido Popular %33,42 11
Partit dels Socialistes de Catalunya %27,06 9
Convergència i Unió %12,54 4
Iniciativa per Catalunya Verds - Esquerra Unida i Alternativa %8,93 3

2015eko udal hauteskundeak

Pertsona ezagunak

Read next

In 81 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article