factograf
EU
Sign in

udalerri italiako

Ancona

Ancona
All data from the card 18
Alkatea
Daniele Silvetti (en)
Izen ofiziala
Ancona
Jatorrizko izena
Ancona
Posta kodea
60100 eta 60121–60131
ISTAT kodea
042002
Herriburua
baliorik ez
Koordenatuak
43°37′N 13°31′E / 43.62°N 13.52°E
Azalera
124,84 km²
Altitudea
16 m
Mugakideak
Agugliano, Camerano, Camerata Picena, Falconara Marittima, Offagna, Osimo, Polverigi eta Sirolo
Biztanleria
98.356 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea
788 bizt/km²
Sorrera
K.a. 387
Telefono aurrizkia
071
Hiri senidetuak
Patras, Esmirna, Galați, Split, Ribnica (en) , Svolvær, Castlebar eta Granby
Katastro kodea
A271
Sailkapen sismikoa
2 (Ertaina)
Matrikula
AN

Ancona Italiako ekialdean dagoen hiria da, Anconako probintziako eta Markak eskualdeko hiriburua. Itsaso Adriatikoaren ertzean dago. 123,23 km²ko eremua du eta 2015eko ekainean 101.215 biztanle zituen.

Demografia

BiztanleriaUrtea40.00050.00060.00070.00080.00090.000100.000110.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean, 1991etik aurrera, ISTAT.

Etxebizitza eta etxeguneak

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 53.060 etxebizitza zeuden: 45.849 (% 86,4) okupatuta eta 7.211 (% 13,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,6 jabetzan zeuden, % 19,2 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

53.060etxebizitza (2021)
45.849okupatuak
7.211hutsik (% 13,6)

Erabilera (2021)

45.849
7.211
Okupatuak (45.849)Hutsik edo ez-okupatuak (7.211)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,6
19,2
Jabetzan (75,6)Alokairuan (19,2)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 48.547 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 21.617 (% 44,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

48.547etxegune (2024)
21.617pertsona bakarrekoak (% 44,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide21.617
2 kide12.674
3 kide7.408
4 kide5.005
5 kide edo gehiago1.843

Herri eta hiri senidetuak

Argazki galeria

12 images

Kanpo estekak

  • Hiriko webgune ofiziala comune.ancona.it


Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

In 109 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article