factograf
EU
Sign in

Almadrones

Almadrones
All data from the card 12
Alkatea
Antonio Rebollo Moreno (en)
Izen ofiziala
Almadrones
Posta kodea
19490
INEk ezarritako kodea
19020
Herriburua
Almadrones
Koordenatuak
40°54′08″N 2°46′20″W / 40.902222222222°N 2.7722222222222°W
Azalera
21 km²
Altitudea
1.054 m
Mugakideak
Alaminos, Argecilla, Brihuega, Castejón de Henares eta Mandayona
Biztanleria
67 (2025)
Dentsitatea
3 bizt/km²
Matrikula
GU

Almadrones Guadalajarako udalerria da, La Alcarria eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 67 biztanle zituen 21 km²-ko azaleran.

Geografia

Udalerri mugakideak

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alaminos, Argecilla, Brihuega, Castejón de Henares eta Mandayona.


Demografia

Biztanleriaren tamainaUrtea5060708090100110200020052010201520202025AlmadronesBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 26 udalerri berean jaioak ziren, probintziako batez bestekoaren (% 27,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 30,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 24,7 —probintzian % 21,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Guadalajarako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 26Probintzia berean · % 17,8Erkidegoan · % 1,4Beste erkidegoa · % 30,1Estatutik kanpo · % 24,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 18 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 55,6). Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Ekuador, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 55,6Europa · % 16,7Afrika · % 27,8
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 78 etxebizitza zeuden: 28 (% 35,9) nagusiak eta 50 (% 64,1) ez-nagusiak.<ref name="INE-59525">{{erreferentzia|izenburua=Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59525%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

78etxebizitza
28etxegune

Etxebizitza multzoa Guadalajarako mapa

28
50
Etxebizitza nagusia (28)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (50)

Guztira 28 etxegune zeuden, eta horietatik 17 (% 60,7) pertsona bakarrekoak ziren.<ref name="INE-59543">{{erreferentzia|izenburua=Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera|lana=2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|argitaletxea=Espainiako Estatistika Institutua|url=https://www.ine.es/jaxi/Tabla.htm?tpx=59543%7Chizkuntza=es%7Curtea=2021}}</ref>

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 117
2 pertsona6
3 pertsona2
4 pertsona1
5 edo gehiago2

Hezkuntza-maila

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 68 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 30,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 27,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,7.<ref name="ine-ikasketa-maila">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=66623%7Chizkuntza=es}}</ref> Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 22,4 zen 2021ean eta % 26,5 2024an; beraz, 4,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 22,4 izatetik % 14,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 41,7 ziren, eta gizonen artean % 18,2; 23,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 25,0 eta gizonen % 9,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

68biztanle 15 urte edo +, 2024
% 26,5goi-mailako ikasketak+4,1 puntu 2021etik mapa
% 14,7lehen hezkuntza edo gutxiago−7,7 puntu 2021etik mapa
% 14,7
% 27,9
% 30,9
% 26,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 14,7Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 27,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 30,9Goi-mailako ikasketak · % 26,5
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Guadalajarako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Almadrones, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak18% 26,58% 18,210% 41,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa21% 30,916% 36,45% 20,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)19% 27,916% 36,43% 12,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago10% 14,74% 9,16% 25,0
Guztira68% 100,044% 100,024% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Almadrones, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 22,4% 29,3% 25,9% 22,458
2022% 22,2% 27,8% 29,6% 20,454
2023% 26,8% 33,9% 23,2% 16,156
2024% 26,5% 30,9% 27,9% 14,768
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.


Ekonomia

Diru-sarrerak

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.690 euro-koa zen, eta etxegune bakoitzeko 30.860 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.467 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 21.374 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da.

Jarduera ekonomikoa

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Almadrones udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 49 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 72,1; gainerako % 27,9 inaktibo zeuden.<ref name="ine-harremana">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=67080%7Chizkuntza=es}}</ref> Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 81,8 zen eta emakumezkoena % 54,2; langabezia-tasa, aldiz, % 2,8 eta % 7,7 zen, hurrenez hurren.<ref name="ine-harremana" />

Okupatuen kopurua 37 zen 2023ean, 2021eko 39etik behera.<ref name="ine-jarduera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70002%7Chizkuntza=es}}</ref> Emakumeek okupatuen % 24,3 osatzen dute, eta gizonek % 75,7.

37okupatu, 2023−% 5,1 2021etik
% 24,3emakumeak okupatuen artean
% 72,1jarduera-tasa, 2024
% 4,1langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 69,1
% 27,9
Okupatuak · % 69,1Langabeak · % 2,9Inaktiboak · % 27,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Almadrones, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak47% 69,135% 79,512% 50,0
Langabeak2% 2,91% 2,31% 4,2
Inaktiboak19% 27,98% 18,211% 45,8
Guztira68% 100,044% 100,024% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 70,3), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 18,9), eraikuntza (% 8,1) eta industria (% 2,7).<ref name="ine-jarduera" />

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Guadalajarako mapa
% 18,9
% 8,1
% 70,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 18,9Industria · % 2,7Eraikuntza · % 8,1Zerbitzuak · % 70,3

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 51,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 21,6), eta oinarrizko okupazioak % 10,8.<ref name="ine-okupazioa">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70001%7Chizkuntza=es}}</ref> Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 60,7), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 66,7).

% 21,6
% 51,4
% 10,8
% 16,2
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 21,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 51,4Oinarrizko okupazioak · % 10,8Ez dago jasota · % 16,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Almadrones, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak8% 21,62% 7,16% 66,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak19% 51,417% 60,72% 22,2
Oinarrizko okupazioak4% 10,83% 10,71% 11,1
Ez dago jasota6% 16,26% 21,40% 0,0
Guztira37% 100,028% 100,09% 100,0

Okupatuen % 67,6 besteren konturako langileak dira, eta % 32,4 norberaren konturakoak.<ref name="ine-egoera">{{erreferentzia|argitaletxea=INE|izenburua=Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)|lana=Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua|url=https://www.ine.es/jaxiT3/Tabla.htm?t=70003%7Chizkuntza=es}}</ref>

% 32,4
% 67,6
Norberaren kontura · % 32,4Besteren kontura eta beste egoera bat · % 67,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Almadrones, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura12% 32,49% 32,13% 33,3
Besteren kontura25% 67,619% 67,96% 66,7
Guztira37% 100,028% 100,09% 100,0


Lehen sektorea

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.431 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten. Udalerriaren azalera 21 km² denez, NAE lurraldearen % 68,2 da. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 100 lur goldagarria (1.431 ha, 13 ustiategitan), arbolak (0,11 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,07 ha, 3 ustiategitan).

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
68%
32%
NAE · 1.431 ha (% 68,2)Gainerako azalera · 669 ha (% 31,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 1.431 ha (% 100)Arbolak · 0,11 ha (< % 0,1)Baratzeak · 0,07 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 40 gidari zeuden erroldatuta: 25 gizon (% 62,5) eta 15 emakume (% 37,5). Biztanleen % 54,8 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 124 ibilgailuk osatzen zuten: 67 turismo, 27 kamioi, 14 furgoneta, 4 motozikleta eta 1 ziklomotor. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 918 turismokoa zen, probintziako (582) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,4 urtekoa zen; turismoen % 9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 28,4k 25 urte baino gehiago. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 68,6 diesel zen eta % 29,7 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 49,2k ez zuen etiketarik.

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
17%
28%
49%
0 etiketa · 1 (% 0,8)ECO · 6 (% 5,1)C etiketa · 20 (% 16,9)B etiketa · 33 (% 28)Etiketarik gabe · 58 (% 49,2)
Turismoak, adinaren arabera
9%
18%
39%
28%
< 4 urte · 6 (% 9)4–8 urte · 4 (% 6)8–15 urte · 12 (% 17,9)15–25 urte · 26 (% 38,8)≥ 25 urte · 19 (% 28,4)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Kanpo estekak


Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

In 38 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article