factograf
EU
Sign in

Aholfing

Aholfing

Key facts

biztanleria1.905
azalera21,33km²
honako hau dahiri ez den Alemaniako komunitate
estatu burujabeAlemania
itsas mailaren gainetiko altuera324m
All data from the card 11
Alkatea
Georg Wagner (en)
Posta kodea
94345
Udalerri kodea
09278112
Koordenatuak
48°57′00″N 12°28′00″E / 48.95°N 12.4667°E
Azalera
21,33 km²
Altitudea
324 m
Biztanleria
1.905 (2025eko abenduaren 31)
Dentsitatea
89 bizt/km²
Etxebizitzak
373
Telefono aurrizkia
09429
Matrikula
SR

Aholfing Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan dago, Straubing-Bogen barrutian. Azken zentsuaren arabera 1.905 biztanle zituen 21,3 kilometro koadrotan banatuta.

Demografia

2022ko zentsuaren arabera 1.862 biztanle zituen: 918 gizonezko (% 49,3) eta 943 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 15,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,7 ezkongabeak ziren eta % 52,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.<ref name="Zensus2022">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabellen|hizkuntza=de|url=https://www.zensus2022.de/%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|sartze-data=2026-09-05}}</ref>

Biztanleriaren tamainaUrtea30060090012001500180021001860189019201950198020102040AholfingBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

Jatorria

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 10,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.<ref name="Zensus2022-Demografia">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

Migrazio-jatorria

1.653
191
Migrazio-jatorririk gabe (1.653)Migrazio-jatorri osoa (191)Migrazio-jatorri partziala (19)

Etxebizitza

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 779 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (551, % 70,7) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 133,89 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,49 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 75,0 jabeak okupatzen zituzten.<ref name="Zensus2022-GebWohn">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

779etxebizitza
133,89 m²batez besteko azalera
5,49 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

551
188
Jabetzan (551)Alokairuan (188)Hutsik (38)
% 4,2hutsik dauden tasa
% 75,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (213). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (189); eraikin guztien % 68,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (713 etxebizitza).<ref name="Zensus2022-GebWohn" />

Gela kopurua

Gela bakarra0
2 gela8
3 gela66
4 gela125
5 gela213
6 gela150
7 gela edo gehiago212

Eraikuntza garaia

1919 aurretik33
1919-194927
1950-195931
1960-196985
1970-197996
1980-198971
1990-1999189
2000-2009102
2010-201564
2016 eta geroago84

Berogailu mota

713
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (7)Bloke-berogailua (Blockheizung) (3)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (713)Labe indibiduala (42)Berogailurik gabe (12)

Guztira 663 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (570, % 86,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (577).<ref name="Zensus2022-GebWohn" /> Guztira 737 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (258, % 35,0). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabekin ziren (297, % 40,3).<ref name="Zensus2022-Haushalte">{{Erreferentzia|izenburua=Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien|hizkuntza=de|url=https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Zensus2022/Publikationen/publikationen-akkordeon-regionaltabellen.html%7Cargitaletxea=Statistisches Bundesamt (Destatis)|data=2024-07-11|urtea=2022}}</ref>

663bizitegi-eraikin
737etxegune

Eraikin mota

570
85
Etxe bakartua (570)Etxe atxikia (bikoitza) (85)Ilarako etxea (6)Bestelako eraikin mota (10)

Etxebizitza kopurua eraikineko

577
69
Etxebizitza bakarra (577)2 etxebizitza (69)3-6 etxebizitza (18)

Etxegunearen tamaina

135
258
170
130
Pertsona bakarra (135)2 pertsona (258)3 pertsona (170)4 pertsona (130)5 pertsona (35)6 pertsona (7)

Read next

In 34 languages

Text from Wikipedia, CC BY-SA 4.0 · Source article